Lornetki.org: przewodnik po zakupie lornetki
Chcesz kupić nową lornetkę? Trafiłeś we właściwe miejsce. Stworzyliśmy ten przewodnik wyłącznie po to, aby Ci pomóc. Rzeczywiście, łatwo można się pogubić pomiędzy wieloma modelami i markami lornetek dostępnych na rynku.
Szukasz lornetki na safari? Ornitologia? Albo dla dzieci? … Omówimy szczegółowo wszystko, co należy wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Przedstawimy również nasze topowe wybory na ten rok. Zostaniesz nawet poinformowany, gdzie kupić lornetkę w zależności od budżetu lub potrzeb.
Krótko mówiąc, wszystkie przydatne informacje zostaną zebrane w tym artykule.
Table of contents
- Charakterystyka techniczna: przybliżenie podstaw
- Jakiej jakości obiektywy wybrać do lornetki?
- Jaką lornetkę wybrać, jeśli nosisz okulary?
- Najwyższa półka, najwyższa półka czy średnia półka…
- Gdzie kupić lornetkę?
- Różne rodzaje lornetek
Charakterystyka techniczna: przybliżenie podstaw
Przejdźmy od razu do sedna sprawy. Niezależnie od obszaru zastosowania lornetki, pierwszym punktem, który należy wziąć pod uwagę, są zawsze parametry techniczne.
1. Powiększenie
Lornetka 10 x 50 czy 12 x 30? Niezależnie od tego, jaką lornetkę kupisz, zawsze znajdziesz taką informację na karcie katalogowej produktu. Pierwsza liczba to tak zwany współczynnik powiększenia. Najprościej rzecz ujmując, jest to wskaźnik powiększenia. Lornetka 10 x 50 pozwoli Ci zobaczyć obiekt 10 razy bliżej. Obiekt stojący w odległości 100 m będzie więc sprawiał wrażenie, jakby znajdował się w odległości zaledwie 10 m.
Po doświadczeniach z tym związanych zapewne pomyślisz, że potrzebujesz lornetki z dużym powiększeniem. Należy pamiętać, że lornetki o powiększeniu większym niż 12x wymagają użycia statywu. Dlaczego? Efekty wstrząsów są bardzo istotne powyżej powiększenia 12x. Szczególnie jeśli planujesz obserwować poruszające się obiekty. W rzeczywistości twoje uchwyty będą się trząść, co spowoduje również drżenie zdjęć. Jak w takim razie wybrać odpowiednie powiększenie?
Średni współczynnik powiększenia wynosi 7x. Powinno to być wystarczające dla wszystkich zastosowań zewnętrznych. W pomieszczeniach zamkniętych natomiast zdecyduj się na lornetkę co najwyżej 5x. Aby zobaczyć obiekty bardziej szczegółowo, zalecane jest powiększenie 10x. Obecnie marki oferują również lornetki ze zmiennym powiększeniem. Są to modele 15-45×50, 15-45×60 itd. 15-45 oznacza, że można regulować powiększenie od 15x do 45x.
Teraz znasz znaczenie pierwszej liczby. A co z drugą postacią?
2. Średnica soczewki
Druga liczba oznacza średnicę obiektywu, a dokładniej przedniej soczewki lornetki. Liczba ta wyrażona jest w milimetrach. Jakość obrazu uzyskanego za pomocą lornetki zależy od średnicy obiektywu. Jak to działa? Światło wchodzi przez soczewkę. Dlatego im jest szerszy, tym jest jaśniejszy, więc obraz jest wyraźny. Liczba ta powinna być dobrana w zależności od miejsca, w którym będziesz używać lornetki. W ciemnym miejscu preferuj lornetkę o dużej średnicy.
Czy zatem zawsze należy wybierać lornetki o dużej średnicy? Nie, niekoniecznie. Dzięki szerokiemu obiektywowi obrazy są wyraźniejsze, ale lornetka będzie ciężka i niewygodna. Na przykład nie ma sensu decydować się na duży obiektyw, jeśli lornetki używamy głównie w ciągu dnia.
Krótko mówiąc, rozmiar przedniej soczewki ma wpływ na obsługę lornetki. Biorąc pod uwagę te informacje, będziesz mógł określić typ obiektywu, który odpowiada Twojemu przeznaczeniu. Do użytku dziennego zalecamy obiektyw o średnicy od 32 do 42 milimetrów. Do obserwacji nocnych wymagane są większe obiektywy.
3. Średnica koła oczu lub źrenicy wyjściowej
Średnicę tę uzyskuje się dzieląc średnicę obiektywu przez współczynnik powiększenia. Zazwyczaj wartość ta wynosi od 2 do 7 milimetrów. Ale jakie dokładnie jest jego znaczenie?
Źrenica wyjściowa to mały okrąg światła, który widać z tyłu lornetki. W aparacie fotograficznym odpowiada ona temu, co nazywa się przysłoną. Średnica okręgu okularu określa maksymalną ilość światła, które może być odbierane podczas patrzenia przez lornetkę. Jest to więc czynnik, który decyduje o komforcie obserwacji.
Przy zakupie lornetki należy zwrócić uwagę, aby źrenica wyjściowa miała średnicę bardzo zbliżoną do źrenicy oka. Ogólnie rzecz biorąc, źrenica mierzy około 7 mm u dziecka, 6 mm u osoby dorosłej poniżej 50 roku życia i około 4 mm u osób powyżej 50 roku życia. Weź pod uwagę swój wiek, aby sprawdzić, która średnica jest dla Ciebie najlepsza.
Należy również zauważyć, że średnica źrenicy człowieka zmienia się w zależności od ilości światła, które otrzymuje. W ciągu dnia źrenica jest mniejsza. Zwiększa się w nocy lub gdy jest mniej światła. U osoby poniżej 50 roku życia, bez problemów zdrowotnych z oczami, średnica źrenicy w ciągu dnia wynosi od 2 do 3,5 mm. Średnica ta może wahać się od 4 do 6 mm we wczesnych godzinach porannych i podczas światła księżyca. W nocy średnica może sięgać nawet 7,3 mm. Jednak przy wyborze średnicy okręgu oczu należy wziąć pod uwagę również czas użytkowania lornetki.
4. Wskaźnik zmierzchu i wskaźnik luminacji
Poniższe dwie wskazówki są przydatne w określeniu, jaki typ lornetki jest używany w dzień czy w nocy. Wskaźnik luminacji otrzymuje się przez obliczenie kwadratu średnicy źrenicy wyjściowej.
Na przykład dla lornetki 10 x 50 wskaźnik jasności wynosi (50/10)2 = 25. Im wyższa wartość, tym więcej światła lornetka pochłania. Lornetka 7 x 50 jest więc jaśniejsza niż 10 x 50. Dlaczego? A 7 x 50 ma wskaźnik jasności 50.
Indeks zmierzchowy to wartość określająca skuteczność lornetki przy słabym oświetleniu lub w nocy. Aby otrzymać indeks zmierzchu, oblicz pierwiastek z
współczynnik powiększenia x średnice obiektywu.
Lornetka 8 x 42 będzie więc miała indeks zmierzchowy 18,33.
5. Pole widzenia
Większość użytkowników lornetek tak naprawdę nie zna znaczenia tego terminu. Pole widzenia to szerokość krajobrazu, który można obserwować za pomocą lornetki na odległości 1000 m. Ogólnie rzecz biorąc, pole widzenia jest wyrażane w stopniach lub metrach. Wartość ta zależy od współczynnika powiększenia. Im większe przybliżenie, tym mniejsze pole widzenia. Trzeba więc pomnożyć współczynnik powiększenia przez wartość szerokości pola (wyrażoną w stopniach). Jeśli wynik jest większy niż 64, lornetka należy do grupy szerokokątnych. Lornetka 10 x 50 o polu widzenia 7° ma zatem pole widzenia 70.
6. System ogniskowania
Jak wiadomo, podczas korzystania z układu optycznego zawsze konieczne jest ustawienie ostrości. Należy ustawić ostrość lornetki w zależności od odległości, w jakiej będziemy obserwować obiekty. Istnieją dwa rodzaje systemów ogniskowania. Najczęstszym z nich jest skupienie centralne. Ustawienie odbywa się za pomocą pokrętła lub przycisku. Drugim systemem jest indywidualne ogniskowanie. Często można ją spotkać na lornetkach dedykowanych do sportów wodnych.
Jakiej jakości obiektywy wybrać do lornetki?
Wszystkie lornetki mają wewnątrz pryzmaty. Rolą tych pryzmatów jest dostarczenie obserwatorowi obrazów nieodwróconych. Istnieją dwa rodzaje pryzmatów: pryzmat dachowy i pryzmat Porro. Pryzmat dachowy to nowszy system, który pozwala na stosowanie mniejszych lornetek. Pryzmat Porro to również starszy system stosowany w produkcji lornetek o dużym powiększeniu.
Istotną rolę w jakości zdjęć odgrywają soczewki użyte do kompilacji pryzmatów. Obecnie powszechnie stosowane są szkła borowe BK-7 i barowe BaK-4. Większość producentów lornetek stosuje obiektywy BK-7. Ten rodzaj szkła jest korzystny pod względem ekonomicznym. Jakość uzyskanych obrazów jest zadowalająca. Z kolei obiektywy BaK-4 są jeszcze lepsze. Co więcej, BaK-4 jest uważany za gwarancję jakości. Jego zastosowanie wpływa więc na cenę lornetki.
Rodzaj szkła użytego do kompozycji pryzmatów jest zwykle podany na karcie katalogowej. Wybierz obiektywy BaK-4, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazu. Natomiast BK-7 jest zalecany do lornetek o dużym powiększeniu.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą powinieneś wiedzieć o okularach. Należy pamiętać, że szkło przepuszcza maksymalnie 80% światła. Ma to wpływ na jakość obrazu, szczególnie w zakresie kontrastu i ostrości. Dlatego konieczne jest zastosowanie kuracji na soczewki. Ale jak to działa?
Producenci obecnie nakładają na soczewki powłokę antyrefleksyjną, która ułatwia przenikanie światła. Stąd często można spotkać się z określeniami takimi jak: fully multicoated, multicoated, fully coated czy coated. Polecamy szkło z powłoką wielowarstwową lub w pełni miltikowaną. I unikajcie w miarę możliwości nieobrobionego szkła.
Jaką lornetkę wybrać, jeśli nosisz okulary?
Osoby noszące okulary powinny zwrócić uwagę na jedno kryterium dla lepszego komfortu użytkowania. Nazywa się to „oczyszczaniem oczu”. Mówiąc prościej, należy wybierać lornetki z odciążeniem oka większym niż 15 mm. Należy zauważyć, że informacja o tym prześwicie dla oczu nie zawsze jest podawana przez producenta w karcie charakterystyki produktu. W rzeczywistości większość użytkowników nie przywiązuje wagi do tego kryterium.
Są też lornetki z adaptacyjnymi muszlami ocznymi. Ten rodzaj lornetki może pomóc Ci, jeśli nosisz okulary. W rzeczywistości system ten pozwala na regulację ustawienia oka w stosunku do okularu lornetki. Ogólnie rzecz biorąc, ustawienie tych oczek różni się w zależności od marki. Niektórzy producenci oferują pozycje pośrednie, a inni nie. Niemniej jednak prawie wszystkie lornetki o wysokiej wydajności mają adaptacyjne muszle oczne.
Najwyższa półka, najwyższa półka czy średnia półka…
Wybór asortymentu zależy na ogół od budżetu, jakim dysponujesz. Marki zawsze starają się oferować produkty w każdym przedziale. Nikon na przykład oferuje zarówno lornetki z wyższej półki, jak i te z najwyższej półki. Jest kilka marek, które robią to samo, takich jak Zeiss, Bushnell, Steiner itp.
Tak naprawdę różnica między gamami polega głównie na cenie. Lornetki klasy podstawowej kosztują około 400 do 600 euro lub mniej. Wybierając lornetkę, zawsze odwołuj się do renomy danej marki. Spróbuj przejrzeć opinie użytkowników o danym produkcie przed włożeniem go do koszyka. Lornetki z wyższej półki kosztują również około 1000 euro za modele 10 x 50. Wreszcie lornetki z najwyższej półki są dostępne za ponad 1500 euro. Produkty te są odpowiednie dla profesjonalistów.
Zwykle ogólna jakość produktów nie zmienia się w przypadku danej marki, czy lornetka jest z najwyższej, średniej czy najwyższej półki. Zmieniają się tylko opcje. Z tego powodu radzimy dokonać porównania modeli dostępnych w ramach posiadanego budżetu.
Gdzie kupić lornetkę?
Kilka witryn e-commerce sprzedaje lornetki. Dobrą lornetkę można łatwo znaleźć na Cdiscount, eBay czy Amazon. Postanowiliśmy zaprezentować Wam tylko te znane strony. My jednak mamy preferencje dla Amazona. W rzeczywistości produkty, które zamierzamy Ci przedstawić, są w sprzedaży na Amazon.
Różne rodzaje lornetek
Gdy wszystkie te cechy są już znane, czas wybrać lornetkę do danej czynności. Rzeczywiście, wszystkie te punkty zostały omówione, abyś mógł łatwo zrozumieć, jaki typ lornetki będzie pasował do Twojej aktywności. Przyjrzymy się wszystkim typom lornetek, jakie istnieją na rynku
1. Lornetka Safari
Wyjazd na safari pozwala na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Czasami trudno jest je dostrzec. Aby mieć pewność, że nie przegapisz żadnej okazji, potrzebujesz dobrej lornetki. Wiele osób popełnia błąd myśląc, że na safari potrzebna jest lornetka o dużym powiększeniu. Jest to błędne przekonanie, gdyż już wcześniej widzieliśmy, że duże powiększenie ma wpływ na obsługę lornetki. Nigdy nie będziesz miał czasu na rozstawianie statywu do każdej obserwacji. Przez większość czasu zwierzęta są w ruchu. Nierzadko zdarza się również, że podczas sesji obserwacyjnych przebywasz w jadącym samochodzie.
Wybierz powiększenie 7x lub 8x. A co z wielkością obiektywu? Ponieważ safari odbywają się zazwyczaj w świetle dziennym, nie będziesz potrzebował bardzo szerokiego obiektywu. Postaraj się wybrać obiektyw, który oferuje wyraźne i ostre obrazy. Zwróć uwagę na następujące liczby: 32, 30, 28 lub 25. Jeden z tych 4 obiektywów jest wystarczający dla lornetki safari. Jeśli chodzi o wagę, zdecyduj się na lornetkę, która waży około 600 g.
Wybraliśmy dla Was trzy lornetki na safari.
Steiner Safari UltraSharp 8×30
Safari UltraSharp 8×30 to lornetka firmy Steiner. Jego 8-krotne powiększenie i średnica obiektywu 30 mm pozwolą Ci uzyskać ostre obrazy. Kolory są znacznie dokładniejsze, ponieważ Steiner stosuje soczewki o wysokiej wydajności. Safari UltraSharp 8×30 posiada również system optyczny o nazwie „High-Contrast”. Co to jest? Powstałe obrazy są wyjątkowe z bardzo ostrymi konturami. System Sports-Auto-Focus pozwoli Ci dostosować wizję na każdej soczewce. Ostre zdjęcia uzyskasz już z 20 m.
Ta lornetka wyposażona jest w ergonomiczne silikonowe muszle oczne. Oczka te zapewniają dobry komfort oglądania. Safari Ultrasharp 8×30 CF waży 611 g. Ta waga nie sprawi Ci problemów nawet jeśli zwierzęta będą się poruszać. Wszystkie elementy robocze są pokryte gumą.
Podsumowując, ta lornetka jest jednym z naszych najlepszych produktów w tej chwili. Polecamy ten model bez wahania.
Olympus 8×40 DPS-I
Oto kolejny produkt, który idealnie nadaje się do Twoich obserwacji przyrody: kultowy Olympus 8×40 DPS-I. Jest to lornetka o szerokim polu widzenia. Jego kąt widzenia 65° pozwoli Ci z łatwością śledzić poruszające się zwierzęta. Dodatkowo wyposażony jest w centralne koło ogniskujące. Skorzystasz również z ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oznacza to, że Twoje oczy będą zawsze chronione, nawet jeśli wybierzesz się do Afryki pod tropikalne słońce.
Poza zastosowaniem w safari, ten model Olympusa 8×40 nadaje się do niemal wszystkich zastosowań. Dlaczego? Mimo że jest to model z pryzmatem Porro, soczewki są asferyczne i oferują ostre, jasne i wyraźne obrazy. Wreszcie Olympus 8×40 DPS-I został wyposażony w gumowe zabezpieczenie. Dzięki temu ma on dobrą przyczepność.
NIKON A211 7×35
Nikon to świetna marka, której nie trzeba przedstawiać w świecie optyki. Marka oferuje kilka rodzajów lornetek safari, ale my postanowiliśmy przedstawić model NIKON A211 7×35. Powód jest prosty: ten produkt oferuje dobry stosunek jakości do ceny.
Można się zastanawiać, czy 7×35 wystarczy do obserwacji safari? Oczywiście ta lornetka jest mniej lub bardziej mała, ale bardzo dokładna. W rzeczywistości jego soczewki posiadają wielowarstwową powłokę, która pozwala na uzyskanie jasnych obrazów. Ponadto jego pole widzenia wynosi 9,3°. Jest to zatem jedna z lornetek szerokokątnych. Dzięki źrenicy wyjściowej 5 mm bardzo dobrze nadaje się do użytku dziennego.
Jeśli chodzi o uchwyt, NIKON A211 posiada gumowaną obudowę, która zapewnia doskonałą ergonomię.
2. Lornetka do ptaków
Uwielbiasz wyprawy na obserwację ptaków? Dobra lornetka to podstawa. Potrzebna będzie lornetka, aby zobaczyć ptaki poruszające się po niebie lub ukryte w drzewach. Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest więc powiększenie.
Polecamy lornetkę o powiększeniu 8x – 10x. Lornetka z powiększeniem 8x oferuje lepszą jakość obrazu. Wyniki są stabilne, a Ty skorzystasz z dużego pola widzenia. Ale jeśli chcesz więcej szczegółów, kup lornetkę 10x. Nie należy jednak przekraczać tej wartości, bo powyżej 10x zaczniemy odczuwać niestabilność. Może to mieć konsekwencje dla Twojej obserwacji.
Drugim kryterium jest wielkość obiektywu. 42 mm i 50 mm są bardzo popularne do obserwacji ptaków. Ta średnica jest wystarczająca, aby zaoferować Ci wspaniałe wrażenia z oglądania. Kolejnym czynnikiem, którego nie należy lekceważyć w ornitologii jest indeks zmierzchu. Rzeczywiście, często można spotkać się z ptakami o zmierzchu. Najlepiej używać lornetki o współczynniku zmierzchu 20 lub wyższym. Na koniec zwróć również uwagę na system ustawiania ostrości. Opóźnienie w dostosowaniu może mieć wpływ na Twoją obserwację. Wybierz lornetkę z funkcją szybkiego ustawiania ostrości.
Wybraliśmy dla Was trzy lornetki do ptaków.
ZEISS Terra ED 8×42
Nawet jeśli jesteś miłośnikiem lornetek, bez wątpienia słyszałeś już o marce ZEISS. Rzeczywiście, marka ta od kilku lat odnosi sukcesy na rynku lornetek. Dziś przedstawimy Wam lornetkę 8×42 z obiektywami ED z serii Terra. Jest to bardzo popularny produkt dla obserwatorów ptaków.
Lornetka ta idealnie nadaje się do obserwacji przyrody. Terra ED 8×42 oferuje więcej niż zadowalającą precyzję optyczną. Nie będziesz miał problemów z dostrzeżeniem ptaków w ruchu. Jego soczewki posiadają wielowarstwową powłokę hydrofobową. W ten sposób soczewki przepuszczają 88% światła. Zawsze uzyskasz jasne, wyraźne obrazy o każdej porze dnia. Jak widać, ZEISS Terra ED wyposażony jest w obiektyw o średnicy 42 mm. Ten rozmiar jest odpowiedni, aby cieszyć się obserwacją ptaków o zmierzchu. Terra ED 8×42 jest również wyposażona w duże koło ogniskujące. Ten system ustawiania ostrości jest wielką zaletą, ponieważ pozwoli Ci uzyskać ostry obraz za pomocą zaledwie kilku ruchów.
NIKON PROSTAFF 7s 10X42
Lornetka NIKON PROSTAFF 7s 10X42 to jeden z najbardziej kultowych modeli firmy Nikon. Konkurują one z lornetką 10×50 DPS-I firmy Olympus. Według kilku ekspertów ten NIKON PROSTAFF 7s 10X42 jest nawet lepszy niż 10×50 DPS-I.
Seria Prostaff 7s firmy Nikon posiada zaawansowany układ optyczny, który pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości zdjęć. Jego waga 460 g jest wielkim atutem dla osób, które uwielbiają obserwować ptaki. Nadają się również do innych aktywności, jak np. safari. Nikon zintegrował system ustawiania ostrości, który jest bardzo łatwy w obsłudze.
Jeśli chodzi o jakość obiektywów, to korzystasz z ekologicznych soczewek z powłoką wielopowłokową. Rozdzielczość obrazów jest doskonała dzięki korekcji fazy na pryzmatach. Dla wygody Nikon oferuje gumowe muszle oczne. Skoro mowa o gumie, to ten materiał również znajdziemy na całym obwodzie lornetki. Takie poszycie zwiększa odporność na wstrząsy.
Lornetka Bushnell 10×50 powerview
Poniższa lornetka należy do serii Powerview firmy Bushnell. Wybraliśmy ten produkt dla osób, które uwielbiają obserwować rzadkie ptaki. Jeśli potrzebujesz kamuflażu, aby zobaczyć zwierzę lub ptaki w ich naturalnym środowisku, ta lornetka jest dla Ciebie. Dzięki obiektywowi 50 mm i 10-krotnemu współczynnikowi powiększenia możesz cieszyć się obserwacją na dużą odległość. Rzeczywiście, Powerviewy 10×50 oferują doskonałą jasność nawet na bardzo dużym dystansie. Dla komfortu oglądania Bushnell oferuje składane muszle oczne.
Jeśli chodzi o jakość obiektywów, to model ten posiada pryzmat Porro z wielowarstwowymi soczewkami BK-7. Można powiedzieć, że właściwości tych okularów nie są wyszukane. Uzyskane wyniki są jednak akceptowalne w ornitologii. Szczególnie jeśli obserwacje prowadzisz w ciągu dnia.
3. Lornetki dla dzieci
Jeśli chcesz uraczyć swoje dziecko lornetką, powinieneś zastanowić się nad wyborem lornetki dla dzieci w inny sposób. Pierwszym kryterium wyboru jest wiek zalecany przez producenta. Lornetki dla dzieci mają specjalne cechy techniczne, które różnią się w zależności od wieku. Przestrzeganie zaleceń ma więc ogromne znaczenie, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało dobre wrażenia z oglądania.
Po drugie, zwróć uwagę, że waga może wpływać na chwyt lornetki. Wybierz lekką lornetkę, ponieważ dzieci są mniej odporne na zmęczenie niż dorośli. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to wystarczy powiększenie od 2x do 8x. Nigdy nie dawaj dziecku lornetki o dużym powiększeniu, gdyż może to wpłynąć na zdrowie jego oczu. A przede wszystkim unikajcie dawania dzieciom lornetek dla dorosłych. Wreszcie, idealna średnica obiektywu jest mniejsza niż 30 mm.
Aby ułatwić Wam zakup, wybraliśmy dla Was trzy lornetki dla dzieci.
Giftinthebox8 x 21
Chciałabyś podarować swojemu dziecku bliźniaki? Jest to kompaktowy model zaprojektowany specjalnie dla dzieci. Ta lornetka Giftinthebox ma powiększenie 8x i obiektyw 21 mm. Te cechy są idealne dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, zwłaszcza tych, które zaczynają rozwijać zainteresowanie obserwacją. Należy zaznaczyć, że produkt ten nie jest zabawką.
Ten Giftinthebox 8×21 jest wyposażony w zabezpieczenie przed upadkiem. Dodatkowo posiada również antypoślizgowe paski, które zapobiegają wypadaniu ich z rąk malucha. Dzieciom przyda się również gumowa ochrona oczu. Krótko mówiąc, z Giftinthebox 8×21 nie ma ryzyka zranienia dziecka.
Można go zabrać wszędzie: w podróż, na wycieczkę, na wypady na łono natury itp. Możliwe jest nawet używanie go w pomieszczeniach zamkniętych. Wreszcie, są one łatwe do opracowania nawet dla małych dzieci. Jasny obraz zapewniają także obiektywy BK 4.
Monte Stivo® Junior 8×21
To kolejna doskonała lornetka dla małych odkrywców w wieku od 4 do 12 lat. Eksperci z Monte Stivo zadbali o to, aby dzieci otrzymały lornetki, które są odpowiednie do wszystkich aktywności na świeżym powietrzu. Ten Stivo Junior Monte łatwo mieści się w dziecięcych dłoniach. Podczas gdy większość lornetek jest regulowana za pomocą pokrętła, ten model posiada również prosty przycisk ustawiania ostrości.
Dla bezpieczeństwa lornetka posiada antypoślizgową powierzchnię, a także gumową powłokę dla ochrony oczu. Monte Stivo pomyślało również o dzieciach, które noszą okulary. W przypadku tych ostatnich wystarczy złożyć gumowe ochraniacze i to wszystko. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkt powinien być stosowany wyłącznie w obecności osoby dorosłej.
Wreszcie, ta lornetka dla dzieci jest dostarczana z wieloma prezentami, które z pewnością ucieszą Twoje dziecko jeszcze bardziej: lupa, ściereczka, naklejki, etui na pasek itp.
EUTOYZ 8×21
Ta para lornetek EUTOYZ 8×21 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 6 roku życia. W rzeczywistości jest on bardzo wyjątkowy, ponieważ nawet dorośli mogą go używać bez żadnych problemów. Soczewka BaK 4 posiada wielowarstwową powłokę. Oznacza to, że soczewki przepuszczają 100% przechwytywanego przez siebie światła. Model ten został wykonany z wysokiej jakości materiałów. W zestawie znajduje się gumowa osłona, która chroni oczy i twarz dziecka. Jej 21-milimetrowe obiektywy są ponadto zabezpieczone gumową powłoką, dzięki czemu soczewki nie ulegną uszkodzeniu, jeśli dziecko upuści lornetkę.
Postanowiliśmy przedstawić Państwu ten produkt ze względu na jego ergonomię. W rzeczywistości jego uchwyt jest opatentowany przez markę Eutoyz. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zapewni on Twojemu dziecku wspaniałe wrażenia z obsługi. Dodatkowo ważą one zaledwie 170 g.
4. Lornetka astronomiczna
Uwielbiasz patrzeć na niebo za pomocą lornetki? Rozumiemy cię. To uczucie jest po prostu magiczne. Nie ma nic piękniejszego niż wypicie herbaty na tarasie podczas patrzenia na niebo z lornetką zamontowaną na statywie. Aby cieszyć się wspaniałym doświadczeniem, oto cechy lornetki, które powinieneś wziąć pod uwagę.
Zalecamy, aby zacząć od lornetki 10 x 50. Te modele nie wymagają jeszcze użycia statywu, a już oferują zadowalające rezultaty. 10×50 pozwoli Ci również na naukę podstaw astronomii. Ponadto można używać lornetki do obserwacji ptaków o dużym polu widzenia.
Następnie przejdź w górę skali po opanowaniu podstaw. Zmień lornetkę 10×50 na 15×70 lub 10×60. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić 20×80 czy nawet 25×100. Pamiętajcie tylko o zasadzie wspomnianej już kilkakrotnie w tym poradniku: powyżej 12x użycie statywu jest konieczne. Pewnie zauważyłeś, że do obserwacji nieba potrzebny jest duży obiektyw.
Od cech lornetki zależeć będzie jej cena, rozmiar i waga. Dlatego przed wyborem dokładnie rozważ swoje potrzeby. W rzeczywistości, aby ułatwić Ci zakup, oto trzy lornetki astronomiczne, które mogą Cię zainteresować.
Celestron 71008 SkyMaster Lornetka 25 x 70
Wybraliśmy następujące lornetki, które zadowolą miłośników obserwacji nieba. Celestron 71008 SkyMaster jest jedną z najlepszych lornetek astronomicznych na rynku. Czy uważasz, że lornetki do astronomii są zawsze bardzo drogie? Nie popełnij błędu, jest kilku producentów, którzy starają się oferować dobre produkty w cenach, na które każdy może sobie pozwolić.
Poniższy model posiada obiektyw wielkoformatowy 70 mm. Średnica ta przechwytuje maksimum światła nawet w bardzo ciemnych miejscach. Zawsze będziesz cieszyć się jasnym, wysokiej jakości obrazem. Jej 25-krotne powiększenie zapewnia doskonałe wrażenia z obserwacji w nocy lub o zmierzchu. Ten Celestron 71008 SkyMaster może być umieszczony na statywie.
Celestron oferuje Ci duże koło ogniskujące. Wystarczy kilka ruchów, aby uzyskać ostry obraz. Oczka można złożyć dla osób noszących okulary.
Podsumowując, lornetka ta nie ma żadnych innowacyjnych cech, ale pozwala na obserwację nieba w całkowitym spokoju. Poza tym, liczą się tylko wyniki. Nie ma możliwości, abyś był zawiedziony tą lornetką.
ESSLNB Lornetka 12×50
Czy przyswoiłeś sobie podstawowe pojęcia z zakresu obserwacji nieba? Chcesz zwiększyć moc swojej lornetki? Upgrade do pary lornetek ESSLNB 12×50. Ten model pozwala na jeszcze więcej doznań.
Należy pamiętać, że mimo iż ta lornetka ma współczynnik powiększenia 12x, obrazy są nadal stabilne i wysokiej jakości. Dokładność zdjęć jest wyjątkowa. Jego obiektyw 50 mm pokryty jest zieloną wielowarstwową powłoką. Ten ostatni odgrywa ważną rolę w stabilności obrazów. ESSLNB stosuje w obiektywach BaK 4. Jak już wspomniano w tym poradniku, ten typ obiektywu jest bardzo wydajny.
Lornetkę można też zainstalować na dachu. Jest to model odporny na działanie czynników atmosferycznych. Ponieważ żyjemy w erze cyfrowej, ta lornetka ma funkcję, która może Ci się spodobać. Oferujemy Państwu regulowany adapter do smartfonów. Jak to działa? Urządzenie to pozwala na filmowanie lub robienie zdjęć za pomocą lornetki.
Lornetka Omegon Nightstar 20+40×100
Chcesz kupić profesjonalną lornetkę wysokiej jakości? Poniższy model jest dla Ciebie. Ta para lornetek Nightstar 20+40×100 firmy Omegon to gigantyczny model o niesamowitych parametrach. Nawet jego design mówi wiele. Informujemy, że produkt ten nie jest przeznaczony dla amatorów.
Posiada trójsoczewkowy układ optyczny, który poprawia postrzeganie kolorów nawet przy słabym oświetleniu. Eksperci już teraz uważają je za bliźnięta pół-apochromatyczne. Ta lornetka jest wyposażona w złącze okularowe. Dlatego można wybrać długość okularu. Nadal zalecamy, aby nie przesuwać współczynnika powiększenia poza 100x. Dodatkowo dostarczany jest już z 2 parami okularów (20x i 40x).
5. Lornetka noktowizyjna
Jest to nieco bardziej skomplikowany typ lornetki do wyboru. W rzeczywistości lornetki noktowizyjne działają inaczej niż inne lornetki. Dzięki nim w ciągu dnia będzie można zobaczyć tematy bardziej szczegółowo. Dają też możliwość widzenia w nocy lub w ciemnych miejscach. Ale jak to działa?
W nocy przez soczewkę przenika podczerwień i światło księżyca lub gwiazd. Protony zostaną następnie przekształcone w elektrody. Układ elektroniczny wzmacnia te elektrody, aby dawać błyski. I to właśnie te błyski tworzą wyraźny i jasny obraz. Dlatego lornetki noktowizyjne wyposażone są w baterię lub akumulator do części elektronicznej.
Przede wszystkim wybierz zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Lornetki noktowizyjne są zazwyczaj droższe od innych typów lornetek. Nie ma więc sensu wydawać na lornetkę 2500 euro, jeśli zamierzasz jej używać w kontekście nieprofesjonalnym.
Obecnie system wykorzystywany przez lornetki noktowizyjne znacznie się rozwinął. Na rynku dostępne są 4 generacje. Pierwsza wersja jest powszechnie dostępna w Internecie. Są to lornetki przeznaczone do zastosowań rekreacyjnych, takich jak airsoft. Druga generacja jest idealna dla osób, które uwielbiają obserwować zwierzęta w nocy. Trzecia generacja przeznaczona jest dla myśliwych i ochroniarzy. Wreszcie jest czwarta generacja, która jest bardzo droga, ale o bardzo wysokiej jakości.
Przejdźmy teraz do szczegółów dotyczących ważnych cech, które należy znać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że lornetki noktowizyjne nie mają dużego współczynnika powiększenia. Powyżej 6x obrazy zaczynają tracić na jakości, szczególnie w zakresie wyrazistości. Polecamy lornetkę o wymiarach 3x do 5x.
Jak zwykle przedstawiamy Wam nasze trzy najlepsze lornetki noktowizyjne.
Nightfox – Lornetka noktowizyjna 119V
Aby rozpocząć rekomendację na temat lornetki noktowizyjnej, przedstawimy Ci tę akumulatorową Nightfox. Model ten oferuje zasięg 70 m w nocy. Nie będziesz musiał używać rąk, ponieważ dzięki uprzęży mieszczą się one nad głową. Doskonały model do airsoftu. Dla lepszego samopoczucia i efektywności podczas rozgrywek zalecamy stosowanie lampy podczerwieni o mocy 10 W.
Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, ten noktowizor Nightfox ma współczynnik powiększenia 1x. Dodatkowo można skorzystać z 2x zoomu cyfrowego. Elektronika jest zasilana przez akumulator litowy. Po pełnym naładowaniu baterii możesz cieszyć się 3-godzinnym czasem pracy.
Największą zaletą tego produktu jest cena. Wybierz tę lornetkę, jeśli jesteś na budżecie. Stosunek ceny do jakości jest zadowalający.
ESSSLNB Monokular Night Vision 5X40
Szukasz narzędzia noktowizyjnego do polowania, obserwacji w plenerze, wędkowania itp. ? Prezentujemy ten monokular noktowizyjny od ESSSLNB. Posiada 5-krotne powiększenie i obiektyw o średnicy 40 mm. Soczewka tego obiektywu posiada wielowarstwową powłokę.
W całkowitej ciemności, automatyczny system wyzwalania aktywuje oświetlenie IR i wzmacniacze świateł mijania. Dzięki temu można uzyskać wyraźne i jasne obrazy. Nie ma jednak potrzeby włączania wzmacniaczy wiązki, jeśli mamy słabe źródło światła, takie jak księżyc lub gwiazdy. Po prostu ustaw swój cel w stosunku do celu.
Skorzystasz również z ergonomicznej regulacji dioptrii. Okular wykonany jest z gumy i można go łatwo dopasować do oka. Elektronika jest zasilana przez akumulator litowy.
Ale to nie wszystko. Ten monokular noktowizyjny ma jeszcze jedną cechę, która może Cię zainteresować. Za pomocą tego monokularu ESSSLNB można nagrywać filmy lub zdjęcia. Twoje nagrania będą przechowywane na karcie micro SD.
Landove Night Vision Binoculars7x31
Szukasz bardziej zaawansowanej lornetki noktowizyjnej? Ten model pasuje do Ciebie. Przedstawiamy cyfrową lornetkę noktowizyjną Landove 7×31. W wielu recenzjach, testach czy opisach w Internecie można zauważyć, że model ten przeznaczony jest do polowań nocnych. Polecamy go jednak do wszelkiego rodzaju nocnych aktywności.
Do przeglądania zdjęć w nocy użytkownik ma do dyspozycji 2” ekran TFT LCD High Definition. Ta lornetka nocna zawiera również kamerę wideo. Posiada skuteczne oświetlenie IR na odległość 400m w całkowitej ciemności.
Obiektyw o średnicy 31 mm wyposażony jest w opatentowany filtr. Obrazy uzyskane dzięki tej lornetce są po prostu wybitne. Ponadto użytkownik korzysta z 7-krotnego współczynnika powiększenia oraz 2-krotnego zoomu cyfrowego. Jest to jedna z szerokokątnych lornetek noktowizyjnych ze względu na pole widzenia 9°.
Nierzadko spotyka się również osoby wykorzystujące ją jako kamerę monitoringu na podczerwień. Rzeczywiście, ten model można podłączyć przewodowo do ekranu telewizora.
6. Lornetka myśliwska
Łowiectwo w ostatnich latach przyciąga coraz więcej osób. Czy jesteś jedną z tych osób? Wiesz więc, że lornetka to jedno z najważniejszych akcesoriów do tej aktywności. Jego wyboru nie należy traktować lekko. Jak więc to zrobić?
Wystarczające jest powiększenie pomiędzy 7x a 10x. Nie należy szukać lornetek o dużym powiększeniu, aby nie wpłynęło to na komfort użytkowania. Jak ciągle powtarzamy, duży współczynnik powiększenia powoduje drgania. Dodatkowo średnica obiektywu nie może przekraczać 42 mm. Wybierz model 40 mm lub 42 mm. Powyżej 42 mm obiektyw jest ciężki, co będzie miało wpływ na obsługę lornetki. Polecamy soczewki wielopowłokowe, aby uniknąć odblasków, a także aby obrazy były wyraźniejsze.
Preferowana jest również lornetka o szerokim polu widzenia. Podczas polowania zauważysz, że jest to coś, co należy potraktować poważnie, aby móc śledzić ruchome cele. Pamiętaj jednak, że im lepsza lornetka, tym jest cięższa. Wysokiej klasy lornetki myśliwskie mogą ważyć nawet 1 kg lub więcej. Jest to czynnik, którego nie należy pomijać, jeśli poluje się przez cały dzień.
Oto porównanie trzech lornetek myśliwskich, które ułatwi Ci zakup.
Celestron 71332 DX Nature 8×42
Jest to lornetka odpowiednia dla miłośników polowań. W rzeczywistości te Celestron 71332 DX Nature są idealne do wszystkich aktywności na świeżym powietrzu. Wyposażone są w soczewki BaK-4 premium dla pryzmatów. Soczewki wyposażone są w wielowarstwową powłokę. Powstałe w ten sposób obrazy są więc jasne. Dodatkowo można skorzystać z powiększenia 8x. Nawet jeśli zwierzęta są w ruchu, nie będziesz miał problemów z ich śledzeniem. Dodatkowo średnica obiektywu 42 mm daje szeroki kąt widzenia.
Należy pamiętać, że ta lornetka jest również wypełniona azotem. To kryterium jest bardzo pomocne podczas polowań w lesie. Na koniec Celeston proponuje Ci regulowane oczka. Dzięki temu mogą być używane przez osoby noszące okulary.
W sumie ta lornetka myśliwska ma klasyczne, ale skuteczne opcje. Dlatego też są one dostępne dla wszystkich. Stosunek ceny do jakości jest więc jego największą zaletą. Po za tym, jego waga 790 g również czyni go najlepszym sprzymierzeńcem dla myśliwych.
ESSLNB Lornetka myśliwska 8X42
Jeśli szukasz profesjonalnej lornetki do polowań, ten model jest dla Ciebie idealny. Jest to lornetka 8×42 firmy ESSLNB. Lornetka ta nadaje się do polowań sportowych. Aby Ci pomóc, omówimy wszystkie opcje, które mogą Ci pomóc podczas polowań.
Po pierwsze, należy wiedzieć, że nawet przy zastosowaniu powiększenia 8x, uzyskane obrazy są zawsze stabilne. Nigdy nie będziesz czuł się roztrzęsiony ani nie będziesz miał zawrotów głowy. Obiektyw jest również pokryty zieloną folią o grubości 22 mm. Ta wielowarstwowa war stwa ma ogromne znaczenie dla długotrwałych obserwacji. Skoro mowa o soczewkach, to pryzmaty wykonane są z BaK-4. Wszystkie te opcje są wymienione po to, aby powiedzieć, że lornetka może być używana nawet przy słabym oświetleniu.
Lornetka ta jest również wodoodporna, co pozwala na korzystanie z niej w lesie. Podczas obserwacji można cieszyć się szerokim polem widzenia. Ustawianie ostrości odbywa się za pomocą metalowego przycisku. Prawdę mówiąc, ESSLNB przeprowadziło wiele badań nad tym produktem, aby pomóc myśliwym. Ta lornetka myśliwska jest nawet wyposażona w smycz do przenoszenia.
APEMAN 10X42
APEMAN BC 100 10X42 to jedna z najpopularniejszych profesjonalnych lornetek na rynku. Marka wykorzystuje BaK-4 do budowy pryzmatów. Dodatkowo soczewki posiadają wielowarstwową powłokę FMC. W ten sposób soczewka przepuszcza prawie 95% światła, które przechwytuje. Uzyskane w ten sposób obrazy są więc bardzo ostre i wyraźne. Mówiąc wprost, otrzymujesz obrazy o wysokiej rozdzielczości.
Ta lornetka BC 100 może być używana o zmierzchu i w warunkach słabego oświetlenia. Nie nadaje się jednak do stosowania w nocy, czyli w całkowitej ciemności. Oczkasą regulowane, abyś był jeszcze bardziej zadowolony. Dzięki temu mogą być stosowane przez osoby noszące okulary. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, lornetka jest pokryta gumą, która chroni przed uderzeniami.
Jeśli lubisz fotografować dzikie zwierzęta, ten model jest wyposażony w uchwyt na smartfon. Uchwyt ten jest kompatybilny z każdym typem telefonu dostępnym na rynku. To powiedziawszy, ta luneta APEMAN BC 100 10X42 nadaje się do wielu zastosowań.
7. Lornetka teatralna
Lornetki teatralne lub lornetki operowe zgrupowane są pod jedną nazwą: lornetki wewnętrzne. Jest to typ lornetki specjalnie zaprojektowany do przedstawień lub wydarzeń w pomieszczeniach. Od czasu istnienia teatru, lornetka zawsze była uważana za oznakę elegancji. Wzór, kolor i styl należy dobrać do swojej osobowości. Należy wziąć pod uwagę następujące cechy techniczne:
Lornetka teatralna służy do podziwiania spektaklu. Polecamy lornetkę o małym powiększeniu. Generalnie okulary operowe mają powiększenie od 3x do 5x. Zasada jest prosta, współczynnik powiększenia nie powinien przekraczać 5x. Rzeczywiście, nie trzeba widzieć szczegółów na scenie. W rzeczywistości jest tak rzadko, że używa się funkcji zoomu w teleskopie teatralnym.
Oprócz powiększenia wybierz lornetkę o szerokim polu widzenia. Pozwoliłoby to na obserwację całej sceny, a nie tylko jej części. Polecamy lornetki o polu widzenia 100 – 1000 m.
Zwykle te dwa kryteria powinny wystarczyć do wyboru lornetki teatralnej.
Wybraliśmy dla Was trzy bliźniaki teatralne:
ESSLNB Lornetka Theatre 4X30
Ta piękna para okularów operowych jest idealna do wszystkich zajęć w pomieszczeniach: opera, pokazy, teatry itp. Można go również wykorzystać do oglądania wyścigów konnych. Rzeczywiście, jego 4-krotne powiększenie pozwoli Ci dokładniej dostrzec szczegóły. Jakość zdjęć jest nienaganna dzięki obiektywowi 30 mm. Dodatkowo soczewki posiadają wielowarstwową powłokę. Są w stanie uchwycić dużą ilość światła nawet przy słabym oświetleniu.
Klasa i elegancja to dwa słowa, którymi można określić ten teatr ESSLNB 4×30. Jego ładny kolor pasuje do każdej dekoracji. Dobrze komponuje się również z wieloma strojami.
Do ustawiania ostrości ESSLNB zapewnia centralne koło ogniskujące. Wykonana ze stopu aluminium lornetka jest mocna i lekka w porównaniu z innymi produktami z tej samej serii. Na koniec otrzymasz piękny złoty naszyjnik, a także małą torebkę, w której będziesz go nosić.
Aomekie Lornetka teatralna 3×25
Szukasz klasycznych i eleganckich okularów do opery? Ten model 3×25 od Aomekie z pewnością przypadnie Ci do gustu. Obiektywy zostały ulepszone, aby zapewnić ostry i wyraźny obraz. Dodatkowo model ten wyposażony jest w centralne koło zoomu. Wystarczy obrócić w lewo, aby powiększyć obraz i w prawo, aby uzyskać szeroki kąt widzenia.
Jeśli chodzi o obsługę, to dostępny jest składany uchwyt. Marka dostarcza również wraz z lornetką małą torbę transportową. Mówiąc szczerze, wybraliśmy dla Ciebie ten produkt, ponieważ oferuje on doskonały stosunek jakości do ceny. Jego stonowany design pozwala również na dopasowanie do każdego miejsca: audytorium, teatru, opery itp.
Jednym słowem jest to idealny prezent dla miłośnika opery lub teatru.
Nikon 4×10 DCF
Nikon nigdy nie przestaje nas zachwycać swoimi lornetkami. Poniższy model doskonale łączy w sobie elegancję, nowoczesność i jakość. Ten model 4×10 DCF firmy Nikon jest bardzo lekki – jego waga wynosi zaledwie 65 g. Można go zabrać wszędzie. Informujemy, że choć lornetka jest idealna do oglądania w pomieszczeniach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej podczas wyścigu konnego lub meczu piłkarskiego.
Obiektyw 10 mm daje ostre i wyraźne obrazy, ponieważ soczewki są wyposażone w wielopowłokowe szkło. Do skupiania się masz do dyspozycji pierścień. Ten ostatni został starannie zaprojektowany, aby uprościć jego użytkowanie. Wreszcie, mają one eye relief wynoszący około 13,7 mm. Dzięki temu ta lornetka Nikon jest bardzo odpowiednia dla osób noszących okulary.
Uwagi
Zostaw komentarz