Najlepsze lornetki Safari w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Binoculars for Safari

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Jeśli wybierasz się na safari, będziesz chciał być jak najbliżej zwierząt i akcji – ale oczywiście nie jest to najbezpieczniejsza rzecz do zrobienia! Dlatego lornetka jest tak samo niezbędna jak krem do opalania i nie chcesz bez niej wyruszyć na safari. Istnieje szeroki zakres lornetek do wyboru i może być mylące, aby wiedzieć, jak dokonać właściwego wyboru. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze lornetki? I jakie są najlepsze lornetki na safari w 2023 roku?

Dlaczego warto używać lornetki na Safari?

Nie wszystko, co zobaczysz na safari, będzie z bliska i osobiście – na szczęście. Widok słonia i jego cielęcia może zapierać dech w piersiach, ale ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zrobić, to przeszkadzać mu, podchodząc zbyt blisko. Słoń, jak każdy rodzic, będzie walczył o ochronę swojego dziecka i nie pomyśli dwa razy o zagrożeniu życia czegokolwiek (lub kogokolwiek), co uzna za zagrożenie.

Dlatego właśnie musisz zachować dystans. Tak jak nie chcesz skończyć jako obiad lwa, tak nie chcesz zostać zaatakowany przez słonia, który myśli, że chcesz go skrzywdzić. Lornetka daje więc doskonałą możliwość podziwiania dzikiej przyrody z bezpiecznej odległości.

Co więcej, mogą zdarzyć się sytuacje, w których zobaczysz coś w oddali i nie będziesz w stanie tego zidentyfikować, ani podejść bliżej, aby zobaczyć, co się dzieje. Również w tym przypadku lornetka wchodzi w grę.

Oprócz dzikiej zwierzyny na ziemi, istnieje również sceneria i spektakl krajobrazu wokół nas, nie wspominając o ptakach, które można zobaczyć na niebie. Wszystkie te widoki – i nie tylko – można lepiej podziwiać za pomocą lornetki.

Jak wybrać najlepszą lornetkę na Safari

Jeśli chodzi o wybór najlepszej lornetki safari, istnieje kilka czynników, o których powinieneś pamiętać:

  • Powiększenie
  • Apertura
  • Rozmiar i waga
  • Środowisko
  • Lornetki Porro vs Roof Prism

Powiększenie

Podczas zakupów lornetek zawsze pojawiają się dwie liczby związane z nimi. Na przykład, lornetka może być oznaczona jako 10×50. Jeśli już kiedyś kupowałeś lub używałeś lornetki, to wiesz, że liczby te oznaczają powiększenie i aperturę lornetki. W tym przypadku lornetka ma powiększenie 10x i aperturę 50mm.

Ale co to jest powiększenie i apertura? Powiększenie jest dość łatwe do zrozumienia; zasadniczo jest to to, o ile bliższy lub większy obiekt pojawi się w okularach lornetki. Przy powiększeniu 10x cel wydaje się dziesięć razy bliższy niż jest w rzeczywistości.

Można by pomyśleć, że większe powiększenie jest najlepsze, ale większe powiększenie powiększy również wszelkie drgania. Nawet jeśli nie zauważysz tego w oczach, lornetka powiększy to drżenie, gdy spojrzysz przez okulary.

Miej również na uwadze, że spędzisz trochę czasu w pojeździe i oczywiście nie będzie to całkowicie gładka jazda!

Mając to na uwadze, często najlepiej jest wybrać mniejsze powiększenie od 7x do 10x, przy czym 8x jest uważane za optymalne.

Apertura

Podczas gdy powiększenie oczywiście pomaga w dostrzeżeniu większej ilości szczegółów, to tak naprawdę jest to tylko połowa sukcesu, i tu właśnie pojawia się przysłona.

Apertura lornetki, mierzona w milimetrach, to średnica obiektywów, czyli soczewek skierowanych w stronę celu. Jest to ważne, aby wiedzieć, ponieważ im większa apertura, tym więcej światła lornetka może zebrać.

To z kolei jest ważne, ponieważ im więcej światła zbiera lornetka, tym jaśniejszy jest obraz, a w warunkach słabego oświetlenia tym więcej można zobaczyć. Jeśli planujesz używać lornetki tylko w ciągu dnia, to może nie być wielkim problemem, ale jeśli będziesz szukał dzikiej przyrody o świcie lub zachodzie słońca (a nawet w nocy), to będziesz potrzebował większej apertury.

Jest oczywiście pewien minus większych apertur, bo im większa apertura, tym cięższa lornetka, a to może być problem.

Rozmiar i waga

Jeśli zamierzasz być na safari, będziesz chciał mieć lornetkę cały czas przy sobie i w zasięgu ręki. Można oczywiście nosić lornetkę na szyi lub na ramieniu, co sprawdza się w przypadku większości osób, ponieważ pozwala szybko chwycić lornetkę, gdy zobaczymy coś interesującego.

Jeśli jednak używasz również aparatu fotograficznego lub masz torbę ze sprzętem, to lornetka może Ci przeszkadzać. Dlatego niektórzy preferują małe, kompaktowe lornetki, które można złożyć i nosić w kieszeni lub w małej saszetce na pasku.

Waga jest oczywiście ważna w tym względzie, ale jest też istotna dla tego, kiedy trzymamy lornetkę przy oczach. Im cięższa lornetka, tym bardziej będą drżeć ręce i ramiona. Podobnie, im dłużej trzymasz lornetkę, tym bardziej Twoje ramiona będą odczuwać zmęczenie, co często może skutkować bólami i chwilowym osłabieniem mięśni ramion.

Lornetki Porro vs. Roof Prism

Podczas zakupów dowiesz się, że istnieją dwa rodzaje lornetek: tradycyjne pryzmaty porro i nowsze pryzmaty dachowe. Lornetki z pryzmatem Porro mają tubusy lekko przesunięte względem okularów, co nadaje im kształt litery W. Lornetki z pryzmatem dachowym mają proste tubusy, co nadaje im kształt litery H.

Oba typy mają swoje wady i zalety, ale jeśli chodzi o safari, to lornetki z pryzmatem dachowym są bardziej niż wystarczające. Oto dlaczego:

  • Lornetki z pryzmatem dachowym są zaprojektowane tak, aby były bardziej kompaktowe i lżejsze
  • Lornetki z pryzmatem Porro mają zwykle większe apertury, ale mniejsze apertury lornetek z pryzmatem dachowym powinny wystarczyć w większości przypadków.
  • Niektóre lornetki z pryzmatem dachowym można kompaktowo złożyć, co umożliwia ich łatwe przechowywanie

Ponieważ większa przysłona oznacza zazwyczaj większą wagę, większość ludzi nie zdecyduje się na przysłonę większą niż około 50 mm, przy czym 35 mm lub 40 mm zbierają wystarczającą ilość światła w większości przypadków.

O ile nie potrzebujesz specjalnie lornetki o większej aperturze, np. porro pryzmat 10×50 do słabego oświetlenia, to mniejsze lornetki z pryzmatem dachowym sprawdzą się doskonale.

Środowisko

Jak to często bywa, przy wyborze lornetki należy zawsze brać pod uwagę środowisko. Na przykład lornetki wodoodporne i mgłoodporne to raczej „nice to have” niż „must have”, ale warto poszukać lornetki, która ma wystarczające opancerzenie chroniące optykę przed uderzeniami i upadkami.

Nie oznacza to, że środowisko zawsze będzie działało na twoją niekorzyść. Na safari można podziwiać wspaniałe panoramy, których nie chcesz przegapić. To właśnie tutaj szerokie pole widzenia wchodzi w grę, ponieważ pozwoli Ci zobaczyć więcej otoczenia. Jest to również przydatne, gdy widzisz coś, co szybko się porusza, ponieważ ułatwia śledzenie celu.

Nasze 3 najlepsze lornetki Safari

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione względy, oto nasze top 3 lornetki na safari:

Każda z nich jest konstrukcją z pryzmatem dachowym, dzięki czemu jest stosunkowo lekka i kompaktowa, przy czym lornetka Steiner Safari UltraSharp 8×22 jest jednocześnie najlżejsza i najmniejsza.

Najlepszy w sumie

Vortex Optics Diamondback HD 8x32
Vortex Optics Diamondback HD 8x32
Wyświetl na Amazon

Vortex to amerykańska firma, która specjalizuje się przede wszystkim w sprzęcie myśliwskim, takim jak lunety, dalmierze i oczywiście lornetki. Seria Vortex to popularna opcja dla konsumentów na całym świecie i nie trudno się domyślić dlaczego. Przede wszystkim jest bardzo lekka, waży zaledwie 451 g (jeden funt) – to o 15% mniej niż średnia waga podobnych lornetek.

Co więcej, pole widzenia wynosi imponujące 142 metry na 1000 metrów (8,1 stopnia), a optyka jest w pełni wielopowłokowa, wodoodporna, mglista i chroniona przez solidną powłokę zewnętrzną ArmorTec. Na wszelki wypadek lornetka objęta jest dożywotnią gwarancją firmy Vortex, która twierdzi, że „bez względu na przyczynę obiecujemy się Tobą zająć”.

Najlepsza opcja budżetowa

Celestron Outland X 10x25
Celestron Outland X 10x25
Wyświetl na Amazon

Safari może być wystarczająco drogie samo w sobie, ale to nie znaczy, że musisz iść na kompromis, jeśli chodzi o akcesoria. Celestron, kolejna amerykańska firma, działa na rynku od 1964 roku i zyskała reputację producenta przystępnych cenowo, wysokiej jakości produktów optycznych dla wielu hobby.

Seria Outland została zaprojektowana specjalnie dla tych, którzy lubią wszystkie aspekty przyrody – w tym safari. Podobnie jak Diamondback HD, są one wodoodporne i mgłoodporne oraz mają takie samo pole widzenia. Obiektywy są jednak nieco mniejsze, ale dzięki temu są bardziej kompaktowe i l żejsze – 326 g, w porównaniu do 451 g Diamondbacka. Wreszcie, optyka jest wielopowłokowa (a nie w pełni wielopowłokowa), ale chociaż jakość obrazu może nie być tak ostra jak w przypadku Diamondbacka, to jest ona w stanie zapewnić doskonałe widoki.

Najlepsza lekka opcja

Steiner Safari UltraSharp 8x22
Steiner Safari UltraSharp 8x22
Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz lornetki, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie i używać przez długi czas bez obaw o zmęczenie ramion, to lornetka Safari UltraSharp 8×22 firmy Steiner jest dla Ciebie. Niemiecka firma Steiner produkuje sprzęt optyczny od 1947 roku i podobnie jak Vortex i Celestron cieszy się znakomitą opinią wśród konsumentów na całym świecie.

Spośród naszych trzech propozycji, Safari UltraSharp 8×22 ma najmniejszą aperturę, ale dzięki temu jest też najbardziej kompaktowa (14,8 x 12,9 x 8 cm) i najlżejsza (283 g lub 0,6 funta). Podobnie jak pozostałe, jest wodoodporna i odporna na mgłę, a jej wytrzymały gumowy pancerz jest w stanie wytrzymać uderzenie z siłą 11 G. Z minusów, ma najmniejsze pole widzenia (125 metrów na 1000 metrów, czyli 7,1 stopnia), ale jej bardzo lekka konstrukcja więcej niż rekompensuje to.

W podsumowaniu.

Jeśli wybierasz się na safari, będziesz chciał jak najlepiej wykorzystać swój czas, a to oznacza możliwość zobaczenia jak najwięcej. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest użycie lornetki; nie tylko może pokazać wszystkie zwierzęta na ziemi, ale może również pozwolić Ci cieszyć się ptakami w powietrzu i scenerii, która cię otacza. Co najlepsze, lornetka daje doskonałą okazję, aby zbliżyć się do wszystkich widoków safari – bez ryzykowania życia!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie jest najlepsze powiększenie lornetki na safari?

Ogólnie rzecz biorąc, nie chcemy lornetek o zbyt małym powiększeniu, ponieważ nie dadzą nam one pożądanego zbliżenia. Większe powiększenie zwiększa też ewentualne drgania, co utrudnia dostrzeżenie i śledzenie celu. W związku z tym, większość ludzi używa powiększenia pomiędzy 7x a 10x, przy czym preferowane jest 8x.

Jakie są różne rodzaje powłok optycznych?

Optyka lornetki jest prawie zawsze traktowana powłokami antyrefleksyjnymi w celu poprawy jakości obrazu. Jednak liczba zastosowanych powłok różni się w zależności od producenta i modelu. Optyka powinna być przynajmniej powlekana, co oznacza, że przynajmniej jeden z elementów optycznych został poddany obróbce z co najmniej jednej strony. Multi-coated oznacza, że przynajmniej jeden z elementów optycznych został pokryty wieloma powłokami z co najmniej jednej strony, a fully multi- coated oznacza, że wszystkie elementy optyczne zostały pokryte wieloma powłokami ze wszystkich stron.

Czy warto kupić lornetkę ze stabilizacją obrazu na safari?

Lornetki ze stabilizacją obrazu mają to do siebie, że dzięki elektronice przeciwdziałają drganiom, które mogą wystąpić w zwykłych lornetkach i zapewniają bardziej stabilny obraz. Jednak markowe modele są drogie i wiele osób uważa je raczej za „nice to have” niż „ must have”. Jednak lornetka ze stabilizacją obrazu może okazać się przydatna, jeśli doświadczysz ostrej jazdy przez sawannę!

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.