Najlepsza lornetka do gwiazdkowania w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Binoculars for Stargazing

Nasz wybór

Lista porównawcza

Powiększenie20x20x20x
Średnica soczewki80mm80mm80mm
Pole widzenia4.4°5.5°
Close Focus80 ft (24.4m)43 ft (13m)9.8 ft (3m)
Materiał pryzmatycznyBak-4Bak-4Bak-4
Ulga dla oczu15mm (.59")18mm (.71")17mm (.70")
Wodoodporny+++
Kompatybilny ze statywem+++
Waga140 oz (3969g)48 oz (1361g)26.8 oz (760g)

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Astronomia jest wyjątkowym i ekscytującym hobby, które dosłownie pozwala odkrywać wszechświat, i chociaż możesz myśleć, że będziesz potrzebował teleskopu, istnieją korzyści z używania lornetki zamiast tego. Jednak przy tak wielu opcjach na rynku, wybór tych właściwych może być zniechęcającą perspektywą. W tym artykule przejrzymy najlepsze lornetki do obserwacji gwiazd, najlepsze lornetki w budżecie, a jeśli dopiero zaczynasz, najlepsze lornetki dla początkujących astronomów.

Dlaczego warto używać lornetki do astronomii?

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś lornetki do astronomii, możesz myśleć, że ma ona ograniczone zastosowanie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Na początek, możesz zobaczyć więcej niż tylko Księżyc i gwiazdy za pomocą samych oczu – na przykład planety, gromady gwiazd, mgławice, a nawet galaktyki! Teraz wyobraź sobie, o ile więcej zobaczysz dzięki lornetce.

Lornetka może nie ma takiej mocy jak teleskop, ale pozwoli Ci odkryć obiekty, które inaczej pozostałyby niewidoczne. Wiele widoków, o których możesz przeczytać, jest zbyt słabych, by zobaczyć je gołym okiem, ale są w zasięgu nawet skromnej lornetki astronomicznej.

Lornetka jest również lekka, dlatego można ją zabrać wszędzie i używać w każdej chwili. Czy niebo chwilowo się rozpogodziło? Można chwycić za lornetkę i jak najlepiej wykorzystać czas, zanim chmury znów się zwiną.

Są one również świetne dla początkujących miłośników astronomii, ponieważ pozwalają ćwiczyć lokalizowanie celów przed zainwestowaniem w teleskop. W ten sposób będziesz miał dobre wyobrażenie o tym, jakie obiekty możesz zobaczyć i jak je znaleźć; w końcu jeśli można je zobaczyć w lornetce, to można je też zobaczyć w teleskopie!

Wreszcie, są jeszcze dwie kluczowe zalety. Można z nich bez problemu korzystać w ciągu dnia, (teleskopy astronomiczne, ze względu na charakter swojej konstrukcji, nie bardzo nadają się do tego celu) i wreszcie, zazwyczaj kosztują mniej niż teleskop.

Jak wybrać najlepszą lornetkę do astronomii

Wszystko to jest powiedziane, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem lornetki astronomicznej.

  • Powiększenie i przysłona
  • Powłoki soczewek i rodzaje pryzmatów
  • Konfiguracja lornetki

Istnieje jeszcze kilka innych szczegółów technicznych – takich jak źrenica wyjściowa, odległość od oka i pole widzenia – ale te trzy kluczowe punkty są dobrym miejscem do rozpoczęcia. Przyjrzyjmy się szybko każdemu z nich i zobaczmy, jak to może wpłynąć na Twoją decyzję.

Powiększenie i przysłona

Zapewne widziałeś lornetki opisane dwoma liczbami, np. 10×50. Ze wszystkich rzeczy, które powinieneś wiedzieć o lornetce, te dwie liczby są prawdopodobnie najważniejsze, ponieważ pierwsza liczba opisuje powiększenie, a druga aperturę obiektywów.

Powiększenie jest dość oczywiste, ale duże powiększenie nie jest zbyt użyteczne bez wspierającej je przysłony. Apertura to średnica dużych soczewek skierowanych w stronę celu. Im większa apertura, tym więcej światła może zebrać lornetka.

Dlaczego jest to ważne? Lornetki o większej aperturze pozwolą Ci zobaczyć słabsze cele i dostrzec więcej szczegółów. Na przykład, zobaczysz więcej gwiazd w gromadzie gwiazd przy użyciu lornetki 70 mm niż przy użyciu 50 mm.

Powiększenie odgrywa tu mniejszą rolę. Wyobraźmy sobie, że masz dwie lornetki, jedną 10×50 i drugą 20×50, i używasz ich obu do obserwacji tej samej gromady gwiazd. W lornetce 20×50 gromada będzie dwa razy większa, ale zobaczysz tyle samo gwiazd, ponieważ apertura (czyli moc zbierania światła) jest taka sama.

Może się wydawać, że najlepiej kupić lornetkę z dużą aperturą, ale pamiętajmy, że im większe obiektywy, tym cięższa lornetka. Lornetka o większej aperturze może być świetna do obserwacji gwiazd, ale jej waga może szybko spowodować zmęczenie ramion i często będzie wymagała użycia statywu.

Realistycznie rzecz biorąc, górna granica apertury dla lornetek ręcznych wynosi około 70 mm. Wielu amatorów astronomii wybierze lornetkę 15×70, natomiast dla początkujących (i do bardziej ogólnego użytku) świetnym wyborem będzie 10×50. Wszystko, co jest większe niż 70 mm, będzie zazwyczaj wymagało statywu do wygodnego użytkowania.

Powłoki soczewek i rodzaje pryzmatów

Lornetka wykorzystuje kombinację zewnętrznych soczewek i wewnętrznych pryzmatów, aby uzyskać widok, który widzisz, gdy patrzysz przez okulary. Te elementy optyczne są pokrywane związkami antyrefleksyjnymi w celu zmniejszenia niedoskonałości i poprawy widoku. Chociaż istnieje wiele rodzajów powłok, dwa najczęściej spotykane to Multi-Coated (MC) i Fully Multi-Coated (FMC).

Jeśli elementy optyczne są wielopowłokowe, oznacza to, że przynajmniej jeden z elementów optycznych ma nałożone wiele warstw powłoki na co najmniej jednej powierzchni. Zazwyczaj będą to zewnętrzne („powietrze do szkła”) strony soczewek.

Jeśli elementy optyczne są w pełni wielopowłokowe, oznacza to, że na wszystkich powierzchniach soczewek zastosowano wiele warstw powłok. W zależności od producenta, pryzmaty mogą mieć również nałożone wiele warstw powłok.

Generalnie im więcej powłok ma obiektyw, tym większa jest transmisja światła. Na przykład, w pełni wielopowłokowe układy optyczne mają zazwyczaj przepuszczalność światła na poziomie około 95%, więc najlepiej wybrać takie, które zapewnią najlepsze widoki.

Coś innego do rozważenia to typ pryzmatu. W powszechnym użyciu są dwa: BK-7 i BaK-4. Z tych dwóch, pryzmaty BaK-4 są wykonane z wyższej jakości szkła i dlatego dają lepszy obraz.

Ponownie, podczas gdy w pełni wielopowłokowa optyka i pryzmaty BaK-4 są preferowane, należy zauważyć, że będą one kosztować nieco więcej. Jeśli jesteś początkującym obserwatorem gwiazd w lornetkach, najprawdopodobniej wystarczą Ci wielopowłokowe soczewki i pryzmaty BaK-4. Jednak prawdopodobnie najlepiej unikać pryzmatów BK-7, ponieważ mogą one powodować efekt tęczy (zwany aberracją chromatyczną) wokół jasnych obiektów (takich jak Księżyc).

Konfiguracja lornetki

Roof prism and Porro prism

Kiedy myślisz o lornetce, prawdopodobnie myślisz o tradycyjnej lornetce z pryzmatem porro. Mają one kształt litery W, z lufami lekko odsuniętymi od okularów. Gdy światło wpada przez soczewki, przechodzi przez pryzmaty i jest załamywane do okularów.

Ostatnio producenci opracowali lornetki z pryzmatem dachowym, które mają kształt litery H. Lufy te są całkowicie proste i wymagają bardziej skomplikowanej konfiguracji pryzmatów, aby załamać światło do okularów.

Tradycyjne lornetki z pryzmatem porro (W) dają obraz lepszej jakości, ale są zazwyczaj cięższe. Lornetki z pryzmatem dachowym (H) są bardziej lekkie i przeznaczone do intensywnego użytkowania na zewnątrz (np. wędrówki), ale jakość obrazu może być nieco gorsza i zwykle kosztują nieco więcej. Ogólnie rzecz biorąc, lornetki z pryzmatem porro są najlepsze do astronomii, podczas gdy lornetki z pryzmatem dachowym mogą być lepsze do bardziej ogólnego użytku.

Nasze 3 najlepsze lornetki astronomiczne

Ostatecznie, oczywiście, nie ma jednej uniwersalnej opcji, a najlepszy wybór dla Ciebie będzie zależał od tego, co chcesz obserwować, od Twojego budżetu i doświadczenia. Mając na uwadze te trzy czynniki, nasze top 3 najlepszych lornetek astronomicznych to:

Najlepszy w sumie

Celestron SkyMaster 25×100
Celestron SkyMaster 25×100
Wyświetl na Amazon

Jeśli chodzi o lornetki astronomiczne, to światowy rynek zdominowany jest przez jednego producenta: Celestron. Od 1964 roku firma rośnie w siłę, produkując imponującą gamę produktów i ciesząc się równie imponującą reputacją. Ich charakterystyczna lornetka, SkyMaster, jest popularnym wyborem wśród amatorów astronomii na całym świecie.

SkyMaster 25×100 to model z najwyższej półki i nie ma się co łudzić, ze średnicą obiektywu 100mm i powiększeniem 25x, używanie tej lornetki to jak trzymanie dwóch małych teleskopów przy oczach. Pryzmaty to lepszej jakości BaK-4, a choć soczewki są wielopowłokowe (w przeciwieństwie do w pełni wielopowłokowych) to uzyskane widoki na pewno się spodobają.

Na przykład, widoki Księżyca są oszałamiające, a lornetka powinna być bardziej niż zdolna do uzyskania wspaniałych widoków gromad gwiazd i mgławic. Są one również w stanie wykryć gwiazdy do około magnitudo 10,5 (lub słabsze, w zależności od warunków), co może sprawić, że wiele galaktyk znajdzie się w ich zasięgu.

Wadą jest to, że mogą być trochę za drog ie dla niektórych, a ich waga (8,8 kg) oznacza, że solidny statyw jest niezbędnym akcesorium. To również wyklucza je do niektórych aktywności dziennych, takich jak wędrówki, ponieważ ich waga znacznie ograniczy ich poręczność.

Najlepszy budżet

Celestron SkyMaster 15×70
Celestron SkyMaster 15×70
Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz niedrogiej, bardziej przenośnej alternatywy dla SkyMaster 25×100, wypróbuj mniejszy Celestron SkyMaster 15×70. Linia lornetek SkyMaster firmy Celestron ma różne powiększenia i apertury, a model 15×70 jest prawdopodobnie ich najpopularniejszym wyborem.

Zasadniczo jest to mniej wydajna wersja 25×100, dlatego koszt jest niższy, ale ma kilka zalet w stosunku do swojego większego rodzeństwa. Na początek waży zaledwie trzy funty, czyli mniej niż połowę tego, co 25×100’s. Oznacza to, że są one na tyle lekkie, że mogą być używane przez krótki czas bez statywu, ale jeśli zamierzasz być na zewnątrz przez jakiś czas, to prawdopodobnie nadal jest to dobry pomysł, aby z niego skorzystać.

Podobnie jak w przypadku 25×100, soczewki są wielopowłokowe i choć są mniejsze, to doskonale radzą sobie z wykrywaniem wielu tych samych celów. Co ważniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt, standardowy SkyMaster 15×70 jest znakomitym wyborem dla świadomego budżetu obserwatora.

Najlepszy dla początkujących

Opticron Adventurer WP II 10x50
Opticron Adventurer WP II 10x50
Wyświetl na Amazon

Na pierwszy rzut oka lornetka Opticron Adventurer WP II 10×50 może nie wydawać się oczywistym wyborem do astronomii. Jest to lornetka z pryzmatem dachowym, ale jakością obrazu dorównuje porównywalnym porro, a ponadto jest bardzo lekka – waży zaledwie 1,7 kg.

W pełni wielopowłokowe soczewki i pryzmaty BaK-4 zapewnią znakomite widoki na niemal wszystko, co obserwujesz. Na przykład lornetka może dawać ostre, wyraźne widoki Księżyca z zauważalną głębią ostrości.

Są również wodoodporne (w przeciwieństwie do bycia wodoodpornym), co czyni je idealnymi do użytku na zewnątrz w ciągu dnia. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz używać lornetki do ptakowania lub Twoje zainteresowanie astronomią słabnie (choć nie potrafimy sobie wyobrazić, dlaczego tak by się stało!).

Jeśli jest jakiś minus, to jest nim to, że 10-krotne powiększenie może sprawić, że będziesz chciał więcej, i są one trochę po droższej stronie w porównaniu do podobnych produktów Celestrona. Jednak jakość jest nie do pobicia i na pewno nie będziesz zawiedziony.

W podsumowaniu.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym astronomem, czy też doświadczonym obserwatorem, lornetka jest niezbędnym narzędziem, aby w pełni wykorzystać możliwości nocnego nieba. Są one nie tylko doskonałym wyborem do szybkich obserwacji, ale mogą również pomóc w nauce nocnego nieba i zlokalizowaniu słabszych obiektów, które w przeciwnym razie mogłyby okazać się nieuchwytne.

Niezależnie od doświadczenia i budżetu, dostępne są opcje, które otworzą drzwi do wszechświata i zapewnią Ci możliwość zbadania nocnego nieba ponad nim.

Najczęściej zadawane pytania

Czego szukać w lornetce astronomicznej?

To naprawdę zależy od twojego doświadczenia, budżetu i tego, do czego chcesz je wykorzystać. Jeśli chcesz dobrą, solidną lornetkę ogólnego przeznaczenia, którą możesz używać w ciągu dnia, to lornetka 10×50 będzie działać dobrze. Jeśli poważnie myślisz o astronomii, to będziesz chciał coś z większym powiększeniem i większą aperturą, np. lornetkę 15×70 lub nawet 20×80.

Czy lornetka jest dobra do obserwacji Księżyca?

Absolutnie! Zobaczysz o wiele więcej, niż można zobaczyć tylko oczami. Na przykład, będziesz mógł wyraźnie zidentyfikować ciemne plamy („morza” księżycowe) i zobaczyć cienie rzucane przez kratery i pasma górskie. Obserwacja Księżyca w fazie półksiężyca pozwoli Ci również łatwiej dostrzec blask Ziemi – zaciemniony obszar Księżyca, który jest słabo oświetlony przez światło odbite od Ziemi.

Jaka lornetka jest najlepsza do obserwacji planet?

Planety najlepiej obserwować przez teleskop, ale nie oznacza to, że nie ma nic do zobaczenia dla obserwatorów lornetkowych. Przez zwykłą lornetkę 10×50 będziesz w stanie dostrzec cztery największe księżyce Jowisza, a gdy warunki będą odpowiednie, fazy Wenus. Możesz również zauważyć, że Saturn wydaje się wydłużony, ale jeśli nie używasz silnej lornetki, prawdopodobnie nie będziesz w stanie zobaczyć jego pierścieni, jakimi są naprawdę.

Co jeszcze można zobaczyć za pomocą lornetki?

Lornetka pozwoli Ci zobaczyć setki obiektów, które w przeciwnym razie leżałyby poza zasięgiem gołego oka. Istnieje wiele gromad gwiazd, które można zobaczyć błyszczące na tle nocy, gwiazdy wielokrotne, które pokażą dwa lub nawet trzy składniki, słabe mgławice, a nawet ciemne smugi odległych galaktyk. Chociaż te widoki zazwyczaj nie wyglądają tak imponująco, jak przez teleskop, to zawsze pozostanie dreszczyk emocji, gdy będziesz mógł sam znaleźć te obiekty!

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.