Najlepsze lornetki morskie w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Marine Binoculars

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Lornetka ma wiele zastosowań, takich jak podziwianie dzikiej przyrody na lądzie, dostrzeganie ptaków w powietrzu czy obserwowanie wielorybów w wodzie. Mogą być wykorzystywane w dzień do polowań, a w nocy do astronomii. Niezależnie od tego, jak się jej używa, lornetka może być niezbędnym akcesorium dla każdego, kto cieszy się przyrodą – nawet jeśli jest na łodzi. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze lornetki morskiej? A jakie są najlepsze lornetki morskie w 2023 roku?

Lornetka morska a zwykła – jaka jest różnica?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lornetki na jacht lub łódź, być może myślisz, że zwykła lornetka będzie w sam raz – i choć nie jest to nieprawda, lornetki morskie są zaprojektowane do użytku na morzu i dlatego mają kilka cech, których zwykłe lornetki nie mają.

Dzięki tym cechom lornetka jest lepszym wyborem zarówno do nawigacji, jak i do ogólnego użytku na morzu.

Na przykład:

  • Skupienie indywidualne
  • Kompas
  • Rangefinder
  • Zbrojenie

Skupienie indywidualne

W zwykłych lornetkach do regulacji widoku dla lewego oka używa się środkowego pierścienia ostrości, a do regulacji dla prawego oka dioptrii na prawym okularze. Jednak wiele lornetek morskich ma indywidualne ustawianie ostrości dla każdego okularu.

Może to być przydatne, ponieważ nie będziesz musiał regulować ostrości lornetki za każdym razem, gdy jej używasz. To z kolei może zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów, jeśli używasz lornetki do nawigacji.

Kompas

Wiele lornetek morskich ma wbudowany kompas, który pomoże Ci zorientować się w sytuacji na morzu. W zależności od lornetki, kurs może być wyświetlany na widoku lub może być widoczny na wyświetlaczu cyfrowym.

Rangefinder

Kolejną przydatną cechą, która jest często spotykana w lornetkach morskich jest dalmierz. Jest to często siatka, która może być używana do obliczania odległości, ale niektóre lornetki będą wyposażone w laser, który może obliczyć odległość automatycznie.

Niestety, niezależnie od tego, czy wybierzemy lornetkę z siatką, czy z dalmierzem laserowym, może się okazać, że wynik będzie niedokładny.

Dokładniej mówiąc, w przypadku dalmierza siatkowego, będziesz musiał znać wysokość celu, a następnie dokonać niezbędnych obliczeń, aby znaleźć odległość samodzielnie. To, oczywiście, może prowadzić do błędów.

Dalmierze laserowe mogą być wygodniejsze, ale nad wodą mogą być niedokładne. Mają też tendencję do kosztowania więcej i oczywiście wymagają baterii.

Zbrojenie

Choć wiele lornetek – zarówno zwykłych, jak i morskich – posiada pancerz, to w przypadku lornetek morskich jest on szczególnie ważny. W końcu jesteś na morzu i warunki mogą być ciężkie. Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest uszkodzenie lornetki z powodu upuszczenia jej na pokład lub uderzenia o konstrukcję łodzi.

Mając to na uwadze, wielu producentów będzie produkować lornetki morskie, które są specjalnie zaprojektowane, aby przetrwać większą niż średnia liczbę uderzeń, upadków i wstrząsów.

Jak wybrać najlepszą lornetkę morską

Jeśli chodzi o wybór najlepszej lornetki morskiej, istnieje kilka czynników, o których należy pamiętać:

  • Powiększenie i apertura
  • Wyjście Uczeń
  • Środowisko

Powiększenie i apertura

Jak większość ludzi wie, z lornetką zawsze związane są dwie liczby. Pierwszy z nich oznacza powiększenie, drugi zaś aperturę soczewek obiektywnych. Obiektywy to duże soczewki, które kierujemy w stronę celu, a apertura jest zawsze mierzona w milimetrach.

Na przykład lornetka 10×50 ma powiększenie 10x i aperturę 50mm. Powiększenie jest dość oczywiste, ponieważ wskazuje, o ile większy obiekt będzie się wydawał przez lornetkę.

Chociaż posiadanie większego powiększenia może wydawać się dobrym pomysłem, warto pamiętać, że lornetka powiększy również wszelkie drgania, które mogą wystąpić, czy to ze zmęczenia ramion, czy z powodu ruchu łodzi. Im większe powiększenie, tym większe wstrząsy.

Jeśli chodzi o aperturę, to im większa apertura, tym więcej światła może zebrać lornetka. Jest to ważne podczas nocy, zmierzchu lub ogólnych warunków słabego oświetlenia, ponieważ w tych okolicznościach pozwoli Ci zobaczyć więcej szczegółów. Jest jednak pewien kompromis: im większa apertura, tym cięższa lornetka.

W związku z tym lornetka 7×50 może stanowić dobre połączenie powiększenia i apertury. Powiększenia 6x i 8x są również opcją, ale 10x może okazać się problematyczne, ponieważ ruch łodzi może spowodować zbytnie drżenie widoku przez lornetkę. Podobnie, nieco niższa przysłona 40 mm może być nadal przydatna w słabych warunkach oświetleniowych, ale wszystko powyżej 50 mm może być nieco ciężkie i powodować zmęczenie ramion.

Wyjście Uczeń

Jest to termin, który może nie być znany. Źrenica wyjściowa to średnica obrazu tworzonego przez lornetkę po wyjściu z okularów i podobnie jak apertura jest mierzona w milimetrach. Im większa źrenica wyjściowa, tym więcej obrazu zobaczysz i tym jaśniejszy będzie się on wydawał. Ponownie, podobnie jak w przypadku przysłony, może to mieć znaczenie w warunkach słabego oświetlenia.

Źrenicę wyjściową oblicza się dzieląc aperturę lornetki (znów w milimetrach) przez powiększenie. To kolejny powód, dla którego lornetka 7×50 jest dobrym wyborem, ponieważ ma duży stosunek powiększenia do apertury, a co za tym idzie, dużą źrenicę wyjściową.

Na przykład:

Lornetka 7×50: 50 mm (apertura) / 7 (powiększenie) = źrenica wyjściowa 7,1 mm

Lornetka 8×42: 42mm (apertura) / 8 (powiększenie) = źrenica wyjściowa 5,3mm

Lornetka 10×50: 50mm (apertura) / 10 (powiększenie) = źrenica wyjściowa 5mm

Nawiasem mówiąc, na rynku jest kilka lornetek 6×50, które dałyby źrenicę wyjściową 8,3 mm, ale nie są one zbyt powszechne i dlatego nie są szeroko dostępne.

Środowisko

Jeśli chodzi o lornetki morskie, to posiadanie wodoodpornej i odpornej na mgłę lornetki jest koniecznością. Można nawet stwierdzić, że lornetki bez tych dwóch cech nie nadają się na łódź! Poza tym często warto szukać także pływających pasków na szyję, ponieważ ułatwiają one wyciągnięcie lornetki w przypadku wpadnięcia do wody.

Jak wspomniano wcześniej, należy również rozważyć modele wyposażone w kompas i dalmierz, ponieważ może to ułatwić nawigację, a także odporne na wstrząsy pancerze, które chronią inwestycję przed uderzeniami i upadkami.

Wreszcie, nie trzeba dodawać, że łódź rzadko jest stateczna i stabilna, przez co widok przez lornetkę może być chwiejny. Mając to na uwadze, może warto rozważyć również lornetkę ze stabilizacją obrazu. Minusem, jak można się spodziewać, jest to, że kosztują więcej, a marki własne zwykle są bardzo drogie.

Nasze 3 najlepsze lornetki morskie

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione względy, oto nasze najlepsze 3 lornetki do żeglowania. Dwie z nich to dedykowana lornetka morska 7×50, a druga to stabilizowana obrazem 10×30 na wypadek, gdy ocean jest nieco wzburzony.

Najlepszy wynik ogólny

Bresser Nautic 7x50
Bresser Nautic 7x50
Wyświetl na Amazon

Założona w 1957 roku firma Bresser to szanowany niemiecki producent sprzętu optycznego. Wraz z dwoma siostrzanymi firmami Alpen i Vixen specjalizuje się w produktach takich jak lornetki, lunety i lunety. Bresser produkuje kilka lornetek morskich i nic dziwnego, że dwie z nich trafiły na naszą listę.

Pierwsza z nich, Bresser Nautic 7×50, jest wystarczająco imponująca sama w sobie i posiada wszystko, czego potrzeba w wysokiej jakości lornetce morskiej: jest wodoodporna, ma indywidualne ogniskowanie oraz wbudowany dalmierz i kompas. Jest też stosunkowo kompaktowy i lekki – zaledwie 1025g (2,25 funta). Cena jest również dość konkurencyjna, dzięki czemu jest to solidny wybór do użytku morskiego.

Najlepsza opcja budżetowa

Jumelles avec boussole Bresser Topas 7x50 WP
Jumelles avec boussole Bresser Topas 7x50 WP
Wyświetl na Amazon

Najmniej kosztowny na naszej liście, Bresser Topas 7×50 WP jest podobny do Nautic 7×50. Jest też wodoodporny, ma indywidualne ustawianie ostrości oraz wbudowany dalmierz i kompas. W obu lornetkach zastosowano także wyższej jakości pryzmaty BaK-4 – na czym więc polega różnica?

Topas 7×50 WP jest większy od Nautic 7×50, a co za tym idzie, waży więcej. Przy wadze 1170 g (2,6 kg) jest to najcięższa lornetka z naszej trójki, ale jeśli rozmiar i waga nie są dla Ciebie problemem, to Topas 7×50 WP może być lornetką dla Ciebie.

Najlepsze lornetki ze stabilizacją obrazu

Canon 10x30 Image Stabilization II
Canon 10x30 Image Stabilization II
Wyświetl na Amazon

Firmy Canon oczywiście nie trzeba przedstawiać, gdyż ich sprzęt fotograficzny jest szanowany i renomowany na całym świecie. Ich inny sprzęt optyczny – taki jak lornetki – również jest najwyższej jakości, a ich lornetka 10×30 Image Stabilization II jest tego świetnym przykładem.

Ponieważ jest to lornetka ze stabilizacją obrazu, a nie lornetka morska, nie jest wodoodporna i nie posiada dalmierza ani kompasu. Jeśli szukasz niezawodnej lornetki ze stabilizacją obrazu, która nie będzie kosztować fortuny, to ta lornetka może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

W podsumowaniu.

Istnieje kilka znakomitych wyborów, jeśli szukasz lornetki do swojej łodzi lub jachtu. Lornetki morskie często mają dodatkowe udogodnienia w postaci dalmierza, kompasu i indywidualnego ustawiania ostrości, a lornetki ze stabilizacją obrazu mogą być pomocne, gdy morze jest wzburzone. Niezależnie od tego, jaką jednostką pływającą dysponujesz i z jakiego powodu jesteś na morzu, znajdziesz lornetkę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się lornetka morska od zwykłej lornetki?

Zwykła lornetka ma tak naprawdę tylko jedną funkcję: powiększa widok. Jednak lornetki morskie często mają również wbudowany dalmierz i kompas. Ponadto lornetki te mają indywidualne ustawienia ostrości dla każdego okularu, są prawie zawsze wodoodporne i zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż zwykłe lornetki. W związku z tym mogą one również mieć tendencję do kosztowania więcej i ważenia więcej.

Jakie jest najlepsze powiększenie dla lornetki morskiej?

Łódź będzie się bardzo poruszać na wodzie, więc najlepiej wybrać niskie powiększenie, ponieważ zminimalizuje to, jak bardzo widok wydaje się poruszać. Im większe powiększenie, tym bardziej widok będzie się przesuwał. Dobrym pomysłem jest również zakup lornetki o większej aperturze (zwykle około 50 mm), gdyż będzie ona lepiej sprawdzać się w warunkach słabego oświetlenia. Najniższe powiększenie lornetki to zazwyczaj około 6x, ale ponieważ lornetki 6×50 mogą być trudne do znalezienia, 7×50 jest dobrym wyborem.

Do czego służy lornetka ze stabilizacją obrazu?

Niezależnie od tego, czy jesteś na łodzi, czy na suchym lądzie, normalne (i niewielkie) drżenie ręki zostanie wzmocnione przez lornetkę, powodując, że widok również będzie się trząsł. Na łodzi jest to oczywiście znacznie gorsze, ponieważ będzie ona również poruszać się w górę i w dół po wodzie. Lornetki ze stabilizacją obrazu starają się to zrekompensować i zapewnić bardziej stabilny obraz. Osiąga się to dzięki zastosowaniu wewnętrznej elektroniki, w związku z czym lornetki ze stabilizacją obrazu kosztują więcej niż lornetki zwykłe czy morskie.

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.