Najlepsze lornetki i gogle noktowizyjne w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Night-Vision Binoculars

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Jeszcze nie tak dawno temu lornetki i gogle noktowizyjne były używane tylko przez wojsko do nocnych operacji lub gadżety, które można zobaczyć w filmach sci-fi i szpiegowskich. Teraz są one dostępne dla prawie każdego w przystępnej cenie, dzięki czemu można uzyskać bliższy widok na otaczający nas świat – niezależnie od tego, czy jest dzień czy noc.

Mając to na uwadze, kto najbardziej skorzystałby z używania lornetek i gogli noktowizyjnych? I na co należy zwrócić uwagę przed zainwestowaniem pieniędzy?

Dlaczego warto używać lornetek i gogli noktowizyjnych?

Możesz myśleć, że lornetki i gogle noktowizyjne są tylko dla myśliwych. Chociaż prawdą jest, że myśliwi mogą uzyskać zdecydowaną przewagę dzięki możliwości wyraźnego zobaczenia swojej ofiary w ciemności, nie są jedynymi, którzy mogą znaleźć gogle noktowizyjne przydatne.

Obozowicze mogą również skorzystać z możliwości lepszego widzenia w ciemności. Nie ma nic straszniejszego niż biwakowanie na zewnątrz i obudzenie się przez hałas w środku nocy – i nie wiedzieć, co go spowodowało. Lornetki i gogle noktowizyjne mogą odegrać ważną rolę w bezpieczeństwie Twoim, Twojej rodziny, przyjaciół i wszystkich innych osób, które mogą biwakować razem z Tobą.

Może Cię również zaskoczyć fakt, że niektóre lornetki i gogle noktowizyjne mogą być również używane w ciągu dnia. To, wraz z ich zdolnością do nagrywania obrazów i wideo, może uczynić je doskonałym wyborem dla każdego, kto chce nagrać swoje doświadczenia z biwakowania lub wędrówek, w tym umieszczania ich w mediach społecznościowych.

Jak działa lornetka noktowizyjna?

Istnieje kilka sposobów działania lornetek i gogli noktowizyjnych. Pierwszym z nich jest termowizja, która daje obraz, jaki prawdopodobnie widziałeś w telewizji lub w filmie.

Wiele obiektów emituje ciepło w postaci światła podczerwonego. Termowizja jest w stanie wykryć to światło podczerwone i pokazać je użytkownikowi.

Technologia ta jest świetna w przypadku ludzi i zwierząt, ponieważ ciepło ich ciała sprawia, że łatwo wyróżniają się na zimnym tle. Z tymi goglami, różne obszary celu będą miały różne kolory, w zależności od ilości wydzielanego ciepła. Minusem jest to, że jeśli otoczenie jest również ciepłe, gogle wykryją również ciepło z tła, co utrudni wyróżnienie się celu i jego łatwe dostrzeżenie.

Dlatego gogle termowizyjne najlepiej sprawdzają się w bardzo ciemnych (i najlepiej chłodnych) warunkach

Innym sposobem działania lornetek i gogli noktowizyjnych jest wykrywanie światła podczerwonego. Z wyjątkiem rzadkich okoliczności, zawsze istnieje bardzo mała ilość światła otoczenia, które może pomóc Ci zobaczyć trochę w ciemności. Jednak przedmioty odbijają również światło podczerwone, które gogle mogą wykryć i wzmocnić.

Jest to tak zwane optoelektroniczne wzmocnienie obrazu, a jego efektem jest obraz o silnym, zielonkawym odcieniu. Jest to dobrze rozwinięta technologia i nadal najbardziej powszechny sposób działania lornetek i gogli noktowizyjnych,

Nowszą, ale mniej popularną metodą jest cyfrowe ulepszanie obrazu. Polega ona na pobraniu światła z otoczenia, a następnie wzmocnieniu go w celu uzyskania bardziej realistycznego, prawdziwego obrazu. Wady? Ponieważ ta technologia jest młodsza i bardziej skuteczna, jest również droższa.

Jak wybrać najlepszą lornetkę noktowizyjną

Jest kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie gogli lub lornetki noktowizyjnej:

  • Zakres
  • Jakość obrazu
  • Waga

Zakres

Gogle noktowizyjne i lornetki będą miały bardziej ograniczony zasięg w porównaniu z Twoim własnym widzeniem w dzień. Dokładniej mówiąc, twoje oczy mogą widzieć obiekty i wykrywać ruch z odległości wielu kilometrów, podczas gdy gogle noktowizyjne i lornetki są zwykle ograniczone do celów bliższych niż mila.

Średnio nasze wybory mają zasięg około 700 jardów, czyli nieco mniej niż pół mili.

Jakość obrazu

Podczas gdy zwykła lornetka wykorzystuje kombinację szklanych soczewek i pryzmatów do wytworzenia obrazu, gogle noktowizyjne i lornetki wykorzystują światłoczułe chip y. Te chipy pobierają przychodzące światło i wzmacniają je, aby uzyskać wyraźny, ostry obraz. Dodatkowym atutem jest możliwość zapisania widzianego obrazu na karcie SD.

Kolejną korzyścią z używania elektroniki do przetwarzania obrazu jest to, że wiele gogli noktowizyjnych może cyfrowo powiększyć obraz, w bardzo podobny sposób, jak aparat telefonu komórkowego może (ale zwykle nie w tym samym stopniu).

Waga

Podobnie jak w przypadku zwykłych lornetek, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wagę przy wyborze gogli noktowizyjnych. Chcesz mieć szybki i łatwy dostęp do lornetki podczas przebywania na zewnątrz, a nie chcesz, aby dosłownie ciągnęła cię w dół lub powodowała ból ramion podczas długotrwałego użytkowania.

Średnio, lornetka 10×50 będzie ważyć od 1,5 do 2,0 funtów. Na szczęście, może zaskoczyć Cię informacja, że gogle noktowizyjne będą ważyć nieco mniej – może średnio 1,25 funta.

Nasze 3 najlepsze lornetki z noktowizją

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o dobrej jakości lornetki i gogle noktowizyjne, Nightfox jest renomowanym producentem, którego produkty są dobrze odbierane przez klientów. W rezultacie, dwa z naszych trzech wyborów są od Nightfox, podczas gdy trzeci jest od Hexeum, producenta, który szybko zyskuje dobre imię dla siebie.

Mając to na uwadze, oto nasze 3 najlepsze lornetki i gogle noktowizyjne:

Najlepszy w sumie

Nightfox Vulpes
Nightfox Vulpes
Wyświetl na Amazon

Jeśli chodzi o cechy i funkcje, trudno jest pokonać gogle noktowizyjne Vulpes firmy Nightfox. Te gogle mają optyczne powiększenie 6x a cyfrowe 3x i mogą być używane zarówno w dzień jak i w nocy. Bateria powinna zapewnić około 6 godzin ciągłego użytkowania.

Podobnie jak wiele innych modeli, Vulpes jest w stanie przechwytywać zdjęcia i nagrywać wideo. W tym przypadku nagrywa wideo w rozdzielczości 1920×1080 pikseli (potencjalnie jakość blu-ray), a także nagrywa dźwięk dla pełnego doświadczenia. Jest nawet dostarczany z kartą pamięci 32GB, więc możesz zacząć nagrywać prosto z pudełka.

Kolejną miłą cechą jest zintegrowany dalmierz laserowy. Ta przydatna funkcja może zmierzyć i wyświetlić odległość celu, a także nagrać tę odległość na każdym wideo lub obrazów, które nagrywa. Wreszcie, z zasięgiem 660 jardów (0,4 mil / 604 metrów) znajdziesz te gogle są bardziej niż zdolne do pokazania wszystkiego w lokalnym środowisku.

Minusy? Są to również najdroższe z naszych trzech opcji, ale nadal w tym samym przedziale cenowym, co inne porównywalne gogle i doskonały stosunek jakości do ceny.

Najlepsza opcja dalekiego zasięgu

Jumelles de vision nocturne HEXEUM
Jumelles de vision nocturne HEXEUM
Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz niedrogich gogli nocnych, które mogą zobaczyć trochę dalej niż przeciętnie, to rozważ gogle NV3180 od Hexeum. Mają one zasięg około 984 jardów (0,6 mil / 900 metrów), co czyni je dobrym wyborem dla myśliwych, którzy chcą dostrzec swoją ofiarę z daleka, a także potencjalnie rolników i ranczerów, którzy mogą potrzebować patrolować swoją własność w nocy.

Podobnie jak Nightfox Vulpes, te gogle mogą być używane zarówno w dzień, jak i w nocy, i są w stanie przechwytywać zarówno zdjęcia, jak i wideo (choć w niższej rozdzielczości niż Vulpes).

Jedną z zalet Vulpes jest żywotność baterii: 8 godzin ciągłej pracy z podczerwienią (w porównaniu do 6 z Vulpes), ale podczas gdy Vulpes ma wbudowane akumulatory, gogle Hexeum wymagają 6 zwykłych AA.

Gogle Hexeum są zdolne do 3-krotnego zoomu optycznego i 4-krotnego cyfrowego, w porównaniu do maksymalnego 6-krotnego (optycznego) w Vulpes. Wreszcie, są one najlżejsze z naszych trzech wyborów, ważą 576g (około 1,26 funta), więc nie będziesz musiał się martwić o jakiekolwiek bóle wynikające z długotrwałego użytkowania.

Najlepsza opcja budżetowa

Nightfox Corsac
Nightfox Corsac
Wyświetl na Amazon

W końcu dochodzimy do Nightfox Corsac. Za mniej niż połowę ceny Vulpes, gogle Corsac są doskonałą opcją dla każdego, kto ma budżet i mają kilka wspaniałych cech. Po pierwsze, podobnie jak Vulpes, są one zdolne do nagrywania obrazów HD i wideo w rozdzielczości 1920×1080 pikseli i mogą być używane zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jednak nie mają one baterii do ładowania i wymagają 6 AA, jak gogle Hexeum. Znajdziesz również, że są one w stanie tylko około trzech godzin ciągłego użytkowania, chociaż można to przedłużyć poprzez obniżenie ustawień podczerwieni.

Zakres jest mniej zbyt, ale nadal wystarczające dla większości zastosowań. W czarnych warunkach zasięg wynosi około 200 jardów (0,1 mili / 183 metry), ale zwiększa się, jeśli jest wystarczające światło otoczenia, do potencjalnego maksymalnego zasięgu prawie 600 jardów (0,3 mili / 550 metrów). Wreszcie, powiększenie 6x jest porównywalne z Vulpes.

W podsumowaniu.

Lornetki i gogle noktowizyjne nie są już tylko dla wojska i bohaterów sci-fi – są teraz w zasięgu konsumentów na całym świecie i mają realne zastosowania. Niezależnie od tego, czy jesteś myśliwym, kamperem, czy po prostu chcesz zobaczyć dziką przyrodę w nocy, znajdziesz lornetki i gogle noktowizyjne, które zaspokoją Twoje potrzeby i budżet.

Najczęściej zadawane pytania

Jak daleko widzą gogle noktowizyjne i lornetki?

To naprawdę zależy od samych gogli lub lornetek, przy czym wiele modeli konsumenckich jest ograniczonych do odległości mniejszych niż mila. Średnio, większość gogli i lornetek ma zasięg nieco poniżej pół mili.

Czy można używać gogli noktowizyjnych w całkowitej ciemności?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Gogle noktowizyjne i lornetki wymagają niewielkiej ilości światła otoczenia lub podczerwieni, aby mogły działać. Jeśli nie ma żadnego światła, to gogle nie będą w stanie wytworzyć obrazu dla użytkownika.

Czy każdy może używać gogli noktowizyjnych i lornetek?

Tak – choć mogłoby się wydawać, że gogle i lornetki noktowizyjne są przeznaczone dla wojska, to prawda jest taka, że każdy może posiadać i używać tej technologii. Nie jest też wymagana żadna licencja, pozwolenie czy szkolenie.

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.