Najlepsze lornetki dla dzieci w 2023 roku

5/5 - (1 vote)

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Dzieci są naturalnie ciekawe i uwielbiają poznawać otaczający je świat. Uwielbiają przygody, a to obejmuje przebywanie na zewnątrz i podziwianie przyrody. Lornetka to świetny sposób, aby dzieci mogły czerpać więcej ze swoich przygód na świeżym powietrzu, a jeśli Twoje dziecko również kocha gwiazdy, to jest to doskonały sposób na zapoznanie go z astronomią, zanim zdecydujesz się na zakup teleskopu.

Dobra wiadomość jest taka, że lornetki dla dzieci nie muszą być zabawkami i nie muszą być też drogie. Zrobiliśmy badania dla Ciebie i wybraliśmy najlepsze lornetki, które zarówno Twoje dziecko jak i Ty możesz cieszyć się.

Dlaczego warto kupić lornetkę dla dziecka?

Jeśli Twoje dziecko uwielbia zwiedzać, tak jak wiele z nich, to z pewnością pokocha lornetkę. Dzieci chcą widzieć rzeczy z bliska, a brak możliwości dotarcia do tych fascynujących, odległych widoków może być frustrujący. Właśnie w tym miejscu lornetka jest pomocna. Lornetka może przybliżyć te nieosiągalne obiekty i pozwolić dzieciom bezpiecznie odkrywać i badać ich świat i wszechświat poza nim.

Niezależnie od tego, czy chodzi o obserwację ptaków, wielorybów, obserwację gwiazd czy po prostu podziwianie krajobrazu, lornetka jest świetnym sposobem dla dzieci, aby dowiedzieć się więcej o otaczającym je świecie. Lornetki nie tylko pomagają dzieciom w rozpoznawaniu ptaków i zwierząt, ale także mogą pomóc dzieciom w nauce gwiazd i konstelacji.

Jak wybrać najlepszą lornetkę dla dziecka

Przy wyborze lornetki dla dzieci należy kierować się przede wszystkim wagą. Tradycyjne lornetki z pryzmatem porro (w kształcie litery W) mogą być ciężkie, podczas gdy nowsze, bardziej kompaktowe lornetki z pryzmatem dachowym (w kształcie litery H) są zaprojektowane tak, aby były bardziej lekkie. W związku z tym są one łatwiejsze do trzymania i używania przez dzieci i dlatego stanowią lepszy wybór dla dzieci.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wagę lornetki jest apertura obiektywów. Dokładniej rzecz ujmując, obiektywy to większe soczewki skierowane w stronę celu, a nie okulary, przez które patrzysz.

Apertura może być ważna, ponieważ określa, ile światła lornetka może zebrać, ale ponieważ soczewki są wykonane ze szkła, większe soczewki spowodują, że lornetka będzie ważyć więcej. Apertura jest mierzona w milimetrach i zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 mm do 70 mm.

Jeśli Twoje dziecko interesuje się obserwacją ptaków, wielorybów, wędrówkami lub po prostu podziwianiem krajobrazów, wtedy przysłona pomiędzy 20mm a 35mm jest prawdopodobnie wystarczająca. Jeśli jednak dziecko lubi również obserwować gwiazdy, wtedy należy poszukać przysłony 30 mm lub większej.

Mniejsza apertura jest zazwyczaj dobra do użytku dziennego, kiedy jest dużo światła, ale wiele obiektów astronomicznych jest słabych i wymaga lornetki o większej aperturze, która może zebrać więcej światła.

Dlatego wielu astronomów amatorów lubi używać lornetki 10×50 – ale co to dokładnie oznacza?

Pryzmat dachowy

Liczby, które powinieneś znać

Wszystkie lornetki mają dwa numery związane z nimi i często słyszy się, że ludzie używają tych numerów do opisania lornetki, której używają. Na przykład, możesz usłyszeć, że ktoś mówi o lornetce 8×40 lub 10×50. Ale co oznaczają te liczby?

Na szczęście liczby te są łatwe do zrozumienia. Pierwsza z nich oznacza powiększenie. Tak więc lornetka 8×40 ma powiększenie 8x, natomiast lornetka 10×50 ma powiększenie 10x.

Druga liczba to apertura obiektywów, mierzona w milimetrach. Jak wspomniano powyżej, apertura określa, ile światła lornetka może zebrać. Im więcej światła jest w stanie zebrać lornetka, tym słabszy obiekt można zobaczyć – jest to ważny czynnik w astronomii. W lornetkach o większej aperturze można dostrzec więcej szczegółów i teoretycznie jakość obrazu powinna być lepsza.

Jakość obrazu zależy również od jakości optyki (tj. soczewek i pryzmatów), ale podczas gdy jest to ważne dla obserwatorów ptaków i amatorów astronomii, nie jest to tak ważne dla dzieci, zwłaszcza, że jest to zwykle problem tylko w tańszych, markowych lornetkach. (Każdy z naszych wyborów pochodzi od renomowanego producenta, więc jakość nie jest problemem).

Nasze 3 najlepsze lornetki dla dzieci

Jak można się spodziewać, wybór odpowiedniej lornetki zależy od tego, kto i do czego będzie jej używał. Jak wspomniano wcześniej, waga jest ważna, zwłaszcza dla młodszych dzieci, podczas gdy miłośnicy gwiazd będą potrzebowali większej apertury. Powinniśmy również rozważyć opcję pośrednią dla dzieci, które będą chciały używać lornetki zarówno w dzień jak i w nocy.

Przede wszystkim, niezależnie od tego, jaką lornetkę wybierzesz i kto jej używa, bezpieczeństwo musi być zawsze na pierwszym miejscu. NIGDY nie należy używać lornetki do patrzenia bezpośrednio na Słońce, gdyż może to spowodować uszkodzenie oczu i trwałą ślepotę!

Mając to na uwadze, oto nasze 3 najlepsze lornetki dla dzieci:

Najlepszy w sumie

Celestron Nature DX 8x32
Celestron Nature DX 8x32
Wyświetl na Amazon

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje czegoś wystarczająco lekkiego do wędrówek, ale również wystarczająco dobrego do oglądania gwiazd, to nie możesz się pomylić z Celestron Nature DX 8×32. Celestron jest wiodącym producentem lornetek i teleskopów, a ich lornetki są wysoko oceniane przez obserwatorów ptaków, wędrowców i amatorów astronomii.

Jak sama nazwa wskazuje, lornetka Celestron Nature DX została zaprojektowana dla miłośników wędrówek i przyrody, z solidną, wodoodporną obudową, która powinna chronić optykę przed przypadkowym uszkodzeniem. Znajdziesz tu również wygodne pole widzenia wynoszące 388 stóp na 1000 jardów, czyli odpowiednik 7,4 stopnia nieba.

To sprawia, że są one doskonałym wyborem dla każdej rodziny, która uwielbia zarówno wędrówki, jak i biwakowanie, ale mają również wystarczającą moc i aperturę, aby uczynić je przydatnymi do oglądania gwiazd również. Minusem jest to, że nie są one najlżejsze, ale przy 567 gramach (1,25 funta) są nadal wystarczająco lekkie, aby prawie każdy mógł ich używać.

Najlepszy dla młodszych dzieci

Steiner Safari UltraSharp 8x22
Steiner Safari UltraSharp 8x22
Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz lornetki dla młodszych dzieci, jednym z doskonałych wyborów jest Steiner Safari UltraSharp 8×22. Steiner, podobnie jak Celestron, to bardzo szanowana marka, a ta lornetka ma wiele wspaniałych cech. Na początek, jest bardzo lekka; przy wadze zaledwie 228 gramów (pół kilograma) dzieci (i dorośli!) w każdym wieku będą mogli ją nosić i używać przez dłuższy czas, bez obaw o ból rąk czy inne zmęczenie.

Powiększenie 8x i apertura 22mm jest świetna do użytku w ciągu dnia, a dzięki polu widzenia 410 stóp na 1000 jardów (7,8 stopnia nieba), dzieci pokochają możliwość zobaczenia więcej swojego otoczenia. Są one również niedrogie, więc jeśli zostaną zgubione lub przypadkowo uszkodzone, Twój portfel nie ucierpi zbytnio.

Wady? Podczas gdy powiększenie i przysłona jest w porządku do ogólnego użytku w ciągu dnia, nie jest to tak dobre do oglądania gwiazd. Jednak dzięki temu, że jest duża i jasna, Księżyc nie będzie stanowił problemu, co jest o tyle dobre, że Wasze dzieci najprawdopodobniej będą na niego patrzeć najczęściej!

Dziecko z lornetką

Najlepszy do Stargardu

Vortex Optics Diamondback HD 10x50
Vortex Optics Diamondback HD 10x50
Wyświetl na Amazon

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają obserwować gwiazdy tak samo jak przyrodę, to lornetka Vortex Optics Diamondback HD 10×50 jest dobrym wyborem. Posiada ona zarówno powiększenie (10x) jak i aperturę (50mm), dzięki czemu zapewnia wspaniałe widoki Księżyca i innych obiektów głębokiego nieba, a podczas gdy powiększenie oznacza mniejsze pole widzenia (315 stóp przy 1000 jardów, lub 6.0 stopni nieba), nie będzie to zbyt dużym ograniczeniem podczas wędrówek lub biwakowania pod gwiazdami.

Oznacza to, że Twoje dzieci mogą cieszyć się wspaniałymi widokami na wszystko, co chcą odkrywać – czy to w dzień, czy w nocy. Wadą jest to, że są one większe niż inne nasze propozycje, są cięższe (851 gramów, czyli prawie dwa funty) i kosztują trochę więcej, ale jeśli Twoje dzieci są zainteresowane odkrywaniem wszechświata nad ich głowami tak samo jak ziemi pod ich stopami, to jest to świetna opcja.

W podsumowaniu.

Lornetki dla dzieci nie muszą być zabawkami i nie muszą być drogie. Istnieje kilka doskonałych opcji dla dzieci, niezależnie od ich wieku lub zainteresowań i twojego budżetu. Dobra lornetka może pomóc twoim dzieciom odkryć więcej i otworzyć oczy na świat i wszechświat, w którym żyją.

Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku dziecko może używać lornetki?

W zasadzie każde dziecko w wieku około trzech lat lub więcej może używać lornetki. Najważniejsze jest to, aby dziecko miało dobrą koordynację ręka-oko (aby wiedziało jak celować lornetką) i potrafiło utrzymać lornetkę bez upuszczania jej. Jeśli dziecko potrafi również ustawić ostrość lornetki, to jest to plus, ale w przeciwnym razie może być konieczne ustawienie ostrości dla niego.

Jak wybrać lornetkę dla dzieci?

Waga i rozmiar odgrywają dużą rolę w procesie decyzyjnym, dlatego wszystkie nasze wybory to lornetki z pryzmatem dachowym. Są one zaprojektowane tak, aby były bardziej kompaktowe i lekkie, dzięki czemu nadają się zarówno dla turystów, jak i dzieci. W przeciwieństwie do większych (i cięższych) tradycyjnych lornetek z pryzmatem porro, ich mały rozmiar i lekka konstrukcja pozwalają na zabieranie i używanie ich przez dłuższy czas bez powodowania zmęczenia ramion.

Jaka rozdzielczość jest najlepsza w lornetkach dla dzieci?

Ogólnie rzecz biorąc, powiększenie około 8x i przysłona 20mm do 30mm jest w porządku dla większości dzieci. Pozwoli im to uzyskać wspaniały widok na otoczenie i cieszyć się wszystkim, od śledzenia dzikich zwierząt w lesie do oglądania wielorybów w wodzie. Jeśli potrzebujesz lornetki do obserwacji gwiazd i astronomii, zazwyczaj najlepiej wybrać coś większego, np. lornetkę 10×50, ponieważ mniejsze opcje mogą nie mieć wystarczającej mocy, aby wykryć słabsze obiekty (chociaż mniejsze lornetki będą dobre do obserwacji Księżyca).

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.