Najlepsze lornetki dla dzieci w 2022 roku

5/5 - (1 vote)

Dzieci są naturalnie ciekawe i uwielbiają poznawać otaczający je świat. Uwielbiają przygody, a to obejmuje przebywanie na świeżym powietrzu i podziwianie przyrody. Lornetki są świetnym sposobem dla dzieci, aby uzyskać więcej z ich przygód na świeżym powietrzu, a jeśli twoje dziecko kocha również gwiazdy, są one doskonałym sposobem na wprowadzenie dziecka do astronomii przed zobowiązaniem się do zakupu teleskopu.

Dobra wiadomość jest taka, że lornetka dla dzieci nie musi być zabawką, nie musi być też droga. Zrobiliśmy badania dla Ciebie i wybraliśmy najlepsze lornetki, które zarówno Twoje dziecko, jak i Ty możesz cieszyć się.

Dlaczego warto kupić lornetkę dla dziecka?

Jeśli Twoje dziecko uwielbia zwiedzać, jak wielu z nich, pokocha lornetkę. Dzieci chcą widzieć rzeczy z bliska, a brak możliwości dotarcia do tych fascynujących, odległych widoków może być frustrujący. Tu z pomocą przychodzi lornetka. Lornetka może przybliżyć te nieosiągalne obiekty i pozwolić dzieciom bezpiecznie odkrywać i badać ich świat oraz wszechświat poza nim.

Niezależnie od tego, czy chodzi o obserwację ptaków, wielorybów, obserwację gwiazd, czy po prostu podziwianie krajobrazu, lornetka to świetny sposób, aby dzieci dowiedziały się więcej o otaczającym je świecie. Nie tylko mogą one pomóc dzieciom w rozpoznawaniu ptaków i zwierząt, ale również mogą pomóc dzieciom w nauce gwiazd i konstelacji też.

Jak wybrać najlepszą lornetkę dla dziecka

Jeśli chodzi o wybór lornetki dla dzieci, jedną z podstawowych kwestii powinna być waga. Tradycyjne lornetki z pryzmatem porro (w kształcie litery W) mogą być ciężkie, natomiast nowsze, bardziej kompaktowe lornetki z pryzmatem dachowym (w kształcie litery H) są zaprojektowane tak, aby były bardziej lekkie. W związku z tym są one łatwiejsze do trzymania i używania przez dzieci, dlatego są lepszym wyborem dla dzieci.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wagę lornetki jest apertura obiektywów. Dokładniej rzecz ujmując, obiektywy to większe soczewki skierowane w stronę celu, a nie okulary, przez które się patrzy.

Apertura może być ważna, ponieważ określa, ile światła lornetka może zebrać, ale ponieważ soczewki są wykonane ze szkła, większe soczewki spowodują, że lornetka będzie ważyć więcej. Apertura mierzona jest w milimetrach i zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 do 70 mm.

Jeśli Twoje dziecko interesuje się obserwacją ptaków, wielorybów, wędrówkami lub po prostu podziwianiem krajobrazów, to prawdopodobnie wystarczy przysłona pomiędzy 20 mm a 35 mm. Jeśli jednak lubią też obserwować gwiazdy, to trzeba będzie poszukać przysłony 30 mm lub większej.

Mniejsza apertura jest zazwyczaj dobra do użytku dziennego, kiedy jest dużo światła, ale wiele obiektów astronomicznych jest słabych i wymaga lornetki o większej aperturze, która może zebrać więcej światła.

Dlatego wielu astronomów amatorów lubi używać lornetki 10×50 – ale co to dokładnie oznacza?

Liczby, które powinieneś znać

Wszystkie lornetki mają dwa numery związane z nimi i często usłyszysz, że ludzie używają tych numerów do opisania lornetki, której używają. Na przykład możesz usłyszeć, że ktoś mówi o lornetce 8×40, albo 10×50. Ale co oznaczają te liczby?

Na szczęście te liczby są łatwe do zrozumienia. Pierwszy z nich wskazuje na powiększenie. Tak więc lornetka 8×40 ma powiększenie 8x, natomiast lornetka 10×50 ma powiększenie 10x.

Druga liczba to apertura obiektywów, mierzona w milimetrach. Jak omówiono powyżej, apertura określa, ile światła może zebrać lornetka. Im więcej światła mogą zebrać, tym bledszy obiekt można zobaczyć – to ważny czynnik dla astronomii. W lornetkach o większej aperturze zobaczysz też więcej szczegółów i teoretycznie jakość obrazu też powinna być lepsza.

Jakość obrazu zależy również od jakości optyki (tj. soczewek i pryzmatów), ale podczas gdy jest to ważne dla obserwatorów ptaków i amatorów astronomii, nie jest to tak ważne dla dzieci, zwłaszcza, że jest to zwykle problem tylko w tańszych, markowych lornetkach. (Każdy z wybranych przez nas produktów pochodzi od renomowanego producenta, więc jakość nie budzi zastrzeżeń).

Nasze 3 najlepsze lornetki dla dzieci

Jak można się spodziewać, wybór odpowiedniej lornetki zależy od tego, kto i do czego będzie jej używał. Jak już wcześniej wspomniano, waga jest ważna, zwłaszcza dla młodszych dzieci, natomiast gwiezdnym wyjadaczom przyda się większa apertura. Powinniśmy też rozważyć opcję pośrednią dla dzieci, które będą chciały używać lornetki zarówno w dzień, jak i w nocy.

Przede wszystkim, niezależnie od tego, jaką lornetkę wybierzesz i kto jej używa, bezpieczeństwo musi być zawsze na pierwszym miejscu. NIGDY nie używaj lornetki do patrzenia bezpośrednio na Słońce, gdyż może to spowodować uszkodzenie oczu i trwałą ślepotę!

Mając to na uwadze, oto nasze 3 najlepsze lornetki dla dzieci:

Najlepszy w sumie: Celestron Nature DX 8×32

Wyświetl na Amazon

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje czegoś wystarczająco lekkiego do wędrówek, ale również wystarczająco dobrego do oglądania gwiazd, to nie możesz się pomylić z Celestron Nature DX 8×32. Celestron jest wiodącym producentem lornetek i teleskopów, a ich lornetki są wysoko oceniane przez obserwatorów ptaków, wędrowców i astronomów amatorów.

Jak sama nazwa wskazuje, lornetka Celestron Nature DX została zaprojektowana z myślą o miłośnikach wędrówek i przyrody, a jej solidna, wodoodporna obudowa powinna chronić optykę przed przypadkowym uszkodzeniem. Znajdziesz tu również wygodne pole widzenia wynoszące 388 stóp na dystansie 1000 jardów, czyli odpowiednik 7,4 stopnia nieba.

To sprawia, że są one doskonałym wyborem dla każdej rodziny, która uwielbia zarówno wędrówki, jak i biwakowanie, ale mają również wystarczającą moc i aperturę, aby uczynić je użytecznymi również do oglądania gwiazd. Minusem jest to, że nie są one najlżejsze, ale przy 567 gramach (1,25 funta) są nadal wystarczająco lekkie, aby mógł ich używać prawie każdy.

Najlepszy dla młodszych dzieci: Steiner Safari UltraSharp 8×22

Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz lornetki dla młodszych dzieci, jednym z doskonałych wyborów jest Steiner Safari UltraSharp 8×22. Steiner, podobnie jak Celestron, to bardzo szanowana marka, a ta lornetka w szczególności ma wiele wspaniałych cech. Po pierwsze, są bardzo lekkie; przy wadze zaledwie 228 gramów (pół kilograma) dzieci (i dorośli!) w każdym wieku będą mogli je nosić i używać przez dłuższy czas, bez obaw o ból rąk czy inne zmęczenie.

Powiększenie 8x i apertura 22mm są świetne do użytku w ciągu dnia, a dzięki polu widzenia 410 stóp na 1000 jardów (7,8 stopnia nieba), dzieci pokochają możliwość zobaczenia większej ilości otoczenia. Są też niedrogie, więc w razie ich zgubienia lub przypadkowego uszkodzenia, portfel nie ucierpi zbytnio.

Minusy? O ile powiększenie i przysłona są w porządku do ogólnego użytku w ciągu dnia, o tyle do obserwacji gwiazd nie jest już tak dobrze. Jednak dzięki temu, że jest duży i jasny, Księżyc nie będzie stanowił problemu, co jest o tyle dobre, że to właśnie na niego dzieci będą najprawdopodobniej patrzeć najbardziej!

Najlepszy do Stargardu: Vortex Optics Diamondback HD 10×50

Wyświetl na Amazon

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają obserwację gwiazd tak samo jak przyrody, to lornetka Vortex Optics Diamondback HD 10×50 będzie dobrym wyborem. Mają one zarówno powiększenie (10x) jak i aperturę (50mm), aby zapewnić wspaniałe widoki Księżyca i innych obiektów głębokiego nieba, a podczas gdy powiększenie oznacza mniejsze pole widzenia (315 stóp przy 1000 jardów, lub 6.0 stopni nieba), które nie będzie zbyt dużym ograniczeniem podczas wędrówek lub biwakowania pod gwiazdami.

Oznacza to, że Twoje dzieci mogą cieszyć się wspaniałymi widokami na wszystko, co chcą odkrywać – czy to w dzień, czy w nocy. Na minus, ponieważ są one większe niż inne nasze wybory, są cięższe (851 gramów, czyli prawie dwa funty) i kosztują trochę więcej, ale jeśli twoje dzieci są do odkrywania wszechświata nad ich głowami, jak również ziemi pod ich stopami, to jest to świetna opcja.

W podsumowaniu.

Lornetki dla dzieci nie muszą być zabawkami i nie muszą być drogie. Istnieje kilka doskonałych opcji dla dzieci, niezależnie od ich wieku i zainteresowań oraz budżetu. Dobra lornetka może pomóc Twoim dzieciom odkryć więcej i otworzyć oczy na świat i wszechświat, w którym żyją.

Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku dziecko może używać lornetki?

Realnie każde dziecko w wieku około trzech lat lub więcej może używać lornetki. Prawdopodobnie najważniejsze jest to, aby dziecko miało dobrą koordynację ręki i oka (aby wiedziało jak celować lornetką) i potrafiło utrzymać lornetkę bez upuszczania jej. Jeśli są również w stanie skupić lornetkę, to jest to plus, ale w przeciwnym razie może być konieczne, aby skupić widok dla nich.

Jak wybrać lornetkę dla dzieci?

Waga i rozmiar odgrywają dużą rolę w procesie decyzyjnym, dlatego wszystkie nasze wybory to lornetki z pryzmatem dachowym. Są one specjalnie zaprojektowane, aby były bardziej kompaktowe i lekkie, dzięki czemu nadają się zarówno dla wędrowców, jak i dzieci. W przeciwieństwie do większych (i cięższych) tradycyjnych lornetek z pryzmatem porro, ich niewielkie rozmiary i lekka konstrukcja pozwalają na zabieranie i używanie ich przez dłuższy czas bez powodowania zmęczenia ramion.

Jaka rozdzielczość jest najlepsza w lornetkach dla dzieci?

Ogólnie rzecz biorąc, powiększenie około 8x i przysłona od 20mm do 30mm jest w porządku dla większości dzieci. Dzięki temu będą mieli doskonały widok na otoczenie i będą mogli cieszyć się wszystkim, od śledzenia dzikich zwierząt w lesie po oglądanie wielorybów w wodzie. Jeśli potrzebujesz lornetki do obserwacji gwiazd i astronomii, zazwyczaj najlepiej wybrać coś większego, np. lornetkę 10×50, ponieważ mniejsze opcje mogą nie mieć wystarczającej mocy, aby wykryć słabsze obiekty (chociaż mniejsze lornetki będą dobre do obserwacji Księżyca).

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.