Najlepsze lornetki do wędrówek w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Binoculars for Hiking

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Możesz mieć dowolną liczbę powodów, dla których kochasz wędrówki. Może lubisz zdrowe ćwiczenia lub lubisz odkrywać, ale szanse są takie, że lubisz też być na zewnątrz. Nie ma to jak poczuć słońce na twarzy i usłyszeć dźwięki natury wokół siebie – i zdecydowanie nie jest to doświadczenie, które można uzyskać pozostając w domu.

Niezależnie od tego, jak często wędrujesz, lub jak dużo czasu w to inwestujesz, będziesz chciał jak najlepiej wykorzystać każdą sekundę spędzoną na świeżym powietrzu. Czy lornetka może pomóc? A jakie są najlepsze lornetki do wędrówek?

Dlaczego warto używać lornetki podczas wędrówek?

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz mieć w pobliżu całkiem ekscytującą scenerię. Może są tam góry, albo masz świetny widok na jezioro lub ocean. Może lubisz wędrować po lesie, gdzie często w oddali dostrzegasz dzikie zwierzęta. Zapewne widziałeś też różne ptaki przelatujące nad głowami lub odpoczywające na pobliskich drzewach.

Tak czy inaczej, zawsze znajdzie się coś wartego zobaczenia, ale problemem nie jest znalezienie czegoś inspirującego, a raczej pragnienie, by móc przyjrzeć się temu bliżej. Sceneria jest w oddali, dzikie zwierzęta mogą uciec, jeśli wydasz dźwięk, a ptaki często latają zbyt wysoko lub zbyt daleko, aby naprawdę docenić.

Tu z pomocą przychodzi lornetka. Nie ma nic lepszego niż możliwość przyjrzenia się z bliska krajobrazowi i cudom dzikiej przyrody wokół. Z bezpiecznej odległości można podziwiać widoki z bliska. Zwierzęta leśne nie dadzą się spłoszyć, a ptaki będą mogły śledzić ich lot po niebie.

Jak wybrać najlepszą lornetkę turystyczną

Jeśli chodzi o wybór najlepszej lornetki do wędrówek, istnieją cztery główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

  • Powiększenie i przysłona;
  • Waga;
  • Pole widzenia;
  • Środowisko.

Powiększenie i apertura

Być może już wiesz, że wszystkie lornetki mają dwie liczby związane z nimi. Na przykład, być może widziałeś lub słyszałeś o lornetce 10×50. Ale co oznaczają te liczby?

Pierwsza liczba oznacza powiększenie. Jak można się spodziewać, jest to informacja o tym, o ile większy będzie Twój cel, i choć jest to ważne, nie jest to coś, co powinno być czynnikiem decydującym – za chwilę dowiemy się dlaczego.

Druga liczba to apertura jego obiektywów, mierzona w milimetrach. Dokładniej mówiąc, są to dwie duże soczewki, które kierujesz w stronę celu, a nie okulary, które trzymasz przy oczach.

Lornetki o większej aperturze mogą przechwycić więcej światła i choć może to być ważne dla hobby, takiego jak astronomia, jeśli chodzi o wędrówki, to jest to mniejszy problem, z kilku powodów. Po pierwsze, najprawdopodobniej będziesz przebywał na zewnątrz w ciągu dnia, kiedy światło prawdopodobnie nie jest zbyt dużym problemem. Drugi powód jest związany z drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę: waga.

Pryzmat dachowy

Waga

Lornetki o większej aperturze są cięższe, a ostatnią rzeczą, której potrzebujesz podczas wędrówki jest dźwiganie dużego ciężaru. Ponieważ lornetka o większej aperturze zbiera więcej światła, może pozwolić na dostrzeżenie większej ilości szczegółów i lepszej jakości obrazu, ale to też zależy od jakości optyki.

Oprócz apertury jest jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na wagę: konfiguracja lornetki. Kiedy większość ludzi myśli o lornetce, myśli o lornetce z tradycyjną konfiguracją pryzmatów porro. Lornetki te są zazwyczaj duże i nieporęczne, a lufy są odsunięte od okularów, dzięki czemu tworzą kształt litery W.

Jednak od niedawna producenci zaczęli produkować lornetki z pryzmatem dachowym. Mają one proste lufy, przez co lornetka ma kształt litery H. Są też bardziej kompaktowe i zazwyczaj dużo lżejsze od swojego starszego rodzeństwa.

Lornetka z pryzmatem dachowym została zaprojektowana tak, aby była przenośna, co czyni ją idealnym wyborem dla wędrowców, a dzięki temu, że apertura nie jest tak istotna, waga lornetki również nie jest wielkim problemem.

Pole widzenia

Pole widzenia to to, ile można zobaczyć patrząc przez lornetkę. Zwykle określa się to jako pomiar w stopach, z odległości tysiąca jardów. Na przykład, powiedzmy, że twoja lornetka ma pole widzenia 400 stóp na 1000 jardów. Gdybyś miał spojrzeć na mur z odległości 1000 jardów, to zobaczyłbyś fragment muru o średnicy 400 stóp.

Brzmi to zagmatwanie, ale wystarczy powiedzieć, że szersze pole widzenia pozwoli Ci cieszyć się większą ilością scenerii. Ogólna zasada jest taka, że im większe powiększenie, tym mniejsze pole widzenia.

Środowisko

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze lornetki, jest otoczenie – i to nie tylko otoczenie. Należy również wziąć pod uwagę pogodę, bo choć większość osób woli wędrować, gdy jest dobra pogoda, to czasem sytuacja może się dość szybko zmienić.

Zdecydowana większość lornetek jest dziś wodoodporna, co powinno być w porządku, jeśli chodzi o ochronę optyki przed deszczem. Warto jednak rozważyć również lornetkę z soczewkami z powłoką zapobiegającą zaparowaniu, zwłaszcza w wilgotnym środowisku.

Na koniec warto wybrać lornetkę wodoodporną (a nie tylko wodoodporną). Nikt nie zamierza upuścić swojej lornetki do wody, ale wypadki się zdarzają i będziesz chciał się upewnić, że woda nie dostanie się do środka. Nawet jeśli nie wędrujesz w pobliżu wody, wodoodporna lornetka może być dobrą inwestycją na przyszłość.

Jeśli chodzi o wędrówki, powiększenia 8x lub 10x są świetnym wyborem, podczas gdy przysłona pomiędzy 20mm a 50mm powinna być więcej niż wystarczająca, aby spełnić Twoje potrzeby.

Nasze 3 najlepsze lornetki dla wędrowców

Lornetki turystyczne są we wszystkich kształtach i rozmiarach, i to jest naprawdę przypadek znalezienia lornetki, która działa najlepiej dla Ciebie. Zawsze warto przeczytać opinie innych klientów, a jeśli to możliwe, wypróbować różne modele dla siebie przed zainwestowaniem pieniędzy.

Oto nasze najlepsze 3 wybory dla lornetek turystycznych:

Best Overall

Vortex Optics Diamondback HD 10x50
Vortex Optics Diamondback HD 10x50
Wyświetl na Amazon

Firma Vortex specjalizuje się w produkcji szeregu produktów optycznych przeznaczonych dla outdooru – i to nie tylko lornetek. Jeśli Twoje zainteresowania wykraczają poza turystykę, znajdziesz u nich także lunety, lunety celownicze, dalmierze, lunety spotterskie i monokulary.

Ich seria lornetek Diamondback została zaprojektowana, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość w przystępnej cenie i klienci na całym świecie zgadzają się, że im się to udało.

Lornetka Diamondback HD 10×50 ma aperturę potrzebną do dostrzeżenia najdrobniejszych szczegółów, a 10-krotne powiększenie ułatwia podziwianie bardziej odległych celów. Układ optyczny jest w pełni wielopowłokowy, co oznacza, że uzyskasz obraz lepszej jakości z mniejszymi zniekształceniami kolorów wokół obiektów o wysokim kontraście (np. wzgórza lub góry na tle jasnego nieba).

Jeśli jest jakiś minus, to jest nim waga. Ze wszystkich lornetek, które sprawdzaliśmy, ta o wadze 851 g (1,9 funta) była najcięższą z pryzmatów dachowych. Jest to jednak nadal prawie połowa średniej wagi porównywalnych lornetek z pryzmatem porro. Jest też porządne etui, które jest lepsze od standardowych płóciennych futerałów, jakie dostarcza większość innych producentów, co powinno sprawić, że noszenie ich przez ramię będzie nieco wygodniejsze.

Najlepsza lekkość

Steiner Safari UltraSharp 8x22
Steiner Safari UltraSharp 8x22
Wyświetl na Amazon

Jeśli waga jest problemem, sprawdź lornetkę Steiner’s Safari UltraSharp 8×22. Steiner to renomowany producent z Niemiec, który działa od 1947 roku, a ich seria UltraSharp jest dostępna w różnych rozmiarach apertury i powiększeniach.

Model 8×22 waży zaledwie 284 g (0,63 funta), czyli zaledwie jedną trzecią Diamondback HD 10×50. Kompromisem jest oczywiście mniejsza apertura i mniejsze powiększenie, ale brak wagi oznacza, że można je trzymać na szyi przez dłuższy czas, bez obawy o nadwyrężenie jakichkolwiek mięśni. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz często korzystać z nich podczas wędrówki, ponieważ nie będziesz musiał ciągle wyjmować ich z etui.

Jeśli musisz schować ją podczas wędrówki, przekonasz się, że ta lornetka z pryzmatem dachowym jest całkiem kompaktowa. Mierząc 4,3 x 4,1 cala, są to prawdopodobnie również najlepsze lornetki do plecaków.

Są również wodoodporne i wstrząsoodporne, więc jeśli przypadkowo upuścisz je do rzeki lub strumienia, nie będziesz musiał się martwić, czy przetrwają upadek. Na koniec, jako dodatkowy bonus, w momencie pisania tego tekstu, była to również najtańsza z recenzowanych przez nas lornetek.

Najlepsze pole widzenia

Vortex Optics Diamondback HD 8x32
Vortex Optics Diamondback HD 8x32
Wyświetl na Amazon

Jeśli wędrujesz w oszałamiającej scenerii, będziesz chciał jak najlepiej wykorzystać widoki i tu z pomocą przychodzi lornetka Vortex Optics Diamondback HD 8×32. Może nie mają takiego samego powiększenia i apertury jak model 10×50, ale to oznacza również, że mają szersze pole widzenia.

Aby porównać oba modele, lornetka Diamondback HD 10×50 ma pole widzenia 315 stóp na 1000 jardów (około 6,0 stopni), co jest dość standardowe dla lornetek tej wielkości. Ponieważ lornetka 8×32 ma mniejsze powiększenie, pole widzenia jest większe – 426 stóp na 1000 jardów (mniej więcej 8,1 stopnia). Dzięki temu mają szerokie pole widzenia, co czyni je idealnym wyborem do podziwiania otaczającej Cię scenerii.

Jeśli chodzi o wagę, to przy wadze 451 g (1,0 funta) jest ona lżejsza niż większość lornetek o podobnej wielkości, więc nie trzeba się martwić o zmęczenie ramion podczas podziwiania widoków. Obiektywy są w pełni wielopowłokowe, co zapewnia najlepszą jakość obrazu, a ponadto nie musisz się martwić o uszkodzenia spowodowane wodą, ponieważ są one również wodoodporne.

Minusem jest tu koszt – nie są najtańsze na rynku, ale jakość trudno przebić.

W podsumowaniu.

Sprzęt, który zabierasz na wędrówkę jest równie ważny jak miejsce, w którym wędrujesz, a posiadanie odpowiedniej lornetki pozwoli Ci w pełni wykorzystać czas spędzony na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy szukasz największej mocy, aby uzyskać najlepsze widoki z bliska, lekkiej opcji, która oszczędzi zarówno twoje plecy, jak i bank, czy szerokokątnego pola widzenia, aby cieszyć się scenerią, istnieje opcja, która będzie odpowiednia dla ciebie – i twojego plecaka.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto korzystać z lornetki podczas wędrówek i plecaków?

Absolutnie! Oprócz wygodnego obuwia, lornetka jest obowiązkowym przedmiotem dla wędrowców i plecakowców. O ile krajobraz, dziką przyrodę i ptactwo można podziwiać tylko oczami, o tyle o wiele więcej odkryjesz zabierając ze sobą lornetkę!

Jaka jest różnica między lornetką 8×42 a 10×42?

Pierwsza liczba oznacza powiększenie, więc w przypadku 8×42 otrzymujemy powiększenie 8x. Lornetka 10×42 zapewnia powiększenie 10x. Druga liczba to apertura, w milimetrach, dużych obiektywów. Im większa apertura, tym więcej światła lornetka może zebrać, ale jeśli chodzi o użytkowanie w ciągu dnia, większa apertura nie zrobi wielkiej różnicy bez większego powiększenia. W tym przypadku apertura jest taka sama, ale większe powiększenie lornetki 10×42 może pozwolić zobaczyć więcej.

Jaka jest najlepsza lornetka do oglądania z dużej odległości?

Jeśli cel znajduje się w dużej odległości, będziesz potrzebował lornetki z większym powiększeniem, aby uzyskać najlepszy widok. Zazwyczaj powiększenie 8x jest całkowicie wystarczające do wędrówek, ale do oglądania z dużej odległości najlepiej wybrać 10x. Dobrym pomysłem może być również rozważenie przysłony w zakresie 40-50 mm, ponieważ może to pozwolić na dostrzeżenie większej ilości szczegółów. (Należy jednak pamiętać, że większe przysłony będą też więcej ważyć).

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą kompaktową lornetkę do wędrówek?

Może to zależeć od wielu różnych czynników, takich jak miejsce, w którym będziesz wędrować i jak długo. Jednak czynnikiem decydującym może być waga. Lornetki z pryzmatem dachowym (w kształcie litery H) są zaprojektowane tak, aby były bardziej lekkie i chociaż powiększenie 8x jest wystarczające, jeśli cel jest daleko w oddali, możesz chcieć zwiększyć je do 10x. Bądź również świadomy swojego otoczenia i rozważ wodoodporną lornetkę, jeśli będziesz w pobliżu strumieni, rzek lub jezior.

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.