Najlepsze lornetki High Powered w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
High Powered Binoculars

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Kiedy wiele osób myśli o lornetce, często myślą o czymś takim jak 10x50s, lub może coś mniejszego jak 8x42s lub 7x35s. Jednak podczas gdy ta lornetka jest w porządku, będą chwile, kiedy będziesz potrzebował trochę więcej. Może jesteś obserwatorem ptaków i potrzebujesz większego powiększenia, albo jesteś astronomem amatorem potrzebującym większej apertury.

Lornetki są dostępne w szerokim zakresie powiększeń i apertur, więc od czego należy zacząć? Kiedy należy używać lornetek o dużej mocy? Na co powinieneś zwrócić uwagę? A jakie są najlepsze lornetki o dużej mocy w 2023 roku?

Powiększenie i przysłona wyjaśnione

Ludzie używają lornetek w szerokim zakresie działań, od astronomii i obserwacji ptaków do koncertów, wędrówek, polowań i żeglowania. Zanim jednak zdecydujemy, które z nich mogą skorzystać z lornetki o dużej mocy, poświęćmy chwilę na przegląd tego, czym jest lornetka o dużej mocy.

Jeśli kupowałeś lub używałeś wcześniej lornetki, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że zawsze są one wymienione z dwoma numerami. Na przykład, możesz myśleć o zakupie lornetki 10×50. Pierwsza liczba oznacza powiększenie, natomiast druga to apertura soczewek obiektywu, mierzona w milimetrach.

Powiększenie

Powiększenie to informacja o ile większy obiekt będzie się wydawał przez lornetkę. Na przykład, jeśli powiększenie wynosi 10x, to obiekt będzie wydawał się 10x większy, tak jakbyś był 10x bliżej niego. Większość lornetek ma stałe powiększenie, które zazwyczaj wynosi od 6x do 25x.

Choć może się wydawać, że większe powiększenia są najlepsze, nie zawsze jest to prawda. Na początek, większe powiększenie powiększy również wszelkie drgania z rąk, dłoni czy nawet otoczenia. Jeśli na przykład jesteś na łodzi, jej kołysanie może utrudnić utrzymanie stałego widoku, a efekt ten będzie gorszy przy większym powiększeniu.

Kolejną kwestią jest pole widzenia, czyli to, ile można zobaczyć przez okulary. Średnio lornetka 10×50 będzie miała pole widzenia obejmujące około 6 lub 6,5 stopnia nieba, ale (jak można się spodziewać) większe powiększenia dają mniejsze widoki, a lornetka 15×70 ma pole widzenia około 4 stopni.

Oprócz tego, że widok jest nieco mniej estetyczny, może to również utrudnić lokalizację celu, zwłaszcza jeśli cel się porusza.

Zanim powiemy o aperturze, warto zaznaczyć, że dostępne są również lornetki z powiększeniem. Mają one tendencję do tworzenia obrazu o niższej jakości, ale nadal mogą być przydatne w pewnych okolicznościach. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z funkcji zoom może wpłynąć na kolor i jasność obrazu, więc jeśli rozważasz te, mogą być najlepiej używane w ciągu dnia.

Apertura

Kiedy mówimy o aperturze lornetki, mamy na myśli średnicę obiektywów. Są to duże obiektywy, które kierujesz w stronę celu, a apertura jest zawsze mierzona w milimetrach.

Na pierwszy rzut oka przysłona może nie wydawać się tak ważna, ale odgrywa bardzo kluczową rolę. Obiektywy zbierają światło, więc im większa apertura, tym więcej światła lornetka może zebrać.

W ciągu dnia może to dać jaśniejszy, bardziej kolorowy obraz, a jednocześnie pozwala lepiej widzieć o zmierzchu i w nocy. Jeśli Twoje hobby wiąże się z przebywaniem na zewnątrz w tych godzinach, to powinieneś rozważyć użycie lornetki o większej aperturze.

Niestety, większe apertury mają istotną wadę: są nie tylko fizycznie większe, ale także ważą więcej. Na przykład, lornetka z aperturą 25 mm waży zwykle około 300 g (0,7 funta), podczas gdy lornetka z aperturą 50 mm będzie ważyć około 800 g (1,8 funta).

Niektóre lornetki będą miały aperturę do 100mm, ale wielu producentów produkuje lornetki z maksymalną aperturą 70mm. Zazwyczaj będą one ważyć około 1,8 kg (4,0 funty).

Ze względu na wagę lornetki często warto zamontować większą lornetkę na statywie. Dzięki temu obraz będzie stabilny, a ręce nie będą bolały. Jednak ograniczy to wykorzystanie lornetki, ponieważ trudno jest wygodnie obserwować cele znajdujące się więcej niż około 45 stopni nad horyzontem.

Do czego można użyć lornetki High Powered?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zamierzasz dużo się przemieszczać lub jeśli chcesz po prostu coś, co można szybko chwycić i użyć na zewnątrz na podwórku, to najlepiej jest użyć mniejszych, bardziej lekkich lornetek.

Na przykład, nie będziesz chciał używać lornetki o dużej mocy podczas wędrówki lub na koncercie (niezależnie od tego, jak daleko znajduje się scena), ponieważ jest ona po prostu zbyt ciężka i niewygodna. W obu scenariuszach, mniejsze powiększenie i apertura, takie jak 8×25, będą lepszym wyborem, ponieważ będą zarówno bardziej kompaktowe, jak i lżejsze.

Podobnie, jeśli jesteś na łodzi, przekonasz się, że mniejsze powiększenie jest bardziej odpowiednie, ponieważ pozwoli Ci mieć stabilniejszy widok. Jednak przysłona 50 mm może być nadal preferowana, ponieważ będzie lepiej dostosowana do scenariuszy o słabym oświetleniu. W związku z tym lornetka 7×50 może stanowić idealne połączenie powiększenia i apertury dla każdego, kto pływa łodzią.

Amatorzy astronomii, ptasiarze i myśliwi często wybierają lornetki 10×50, ponieważ mogą one zapewnić niezbędne powiększenie i aperturę, a jednocześnie pozostają stosunkowo lekkie i przenośne. Jeśli potrzebują większego powiększenia lub większej apertury, 15×70 lub 20×80 mogą być dobrym rozwiązaniem, ale dodatkowa waga często sprawia, że statyw jest koniecznością.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać problemem, ale niekoniecznie tak jest. Jeśli planujesz pozostać w jednym miejscu przez jakiś czas, lornetka o dużej mocy na statywie może dać ci zarówno powiększenie, jak i aperturę, której potrzebujesz, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas. Dzięki temu lornetki o dużej mocy są dobrym wyborem dla astronomów, ptasiarzy i myśliwych, ponieważ często znajdują się oni w tym samym miejscu przez dłuższy czas.

Jak wybrać najlepszą lornetkę High Powered

Podczas zakupów lornetki o dużej mocy, istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, takich jak:

  • Powiększenie i apertura
  • Waga
  • Środowisko

Chociaż decyzja o zakupie może zależeć przede wszystkim od tego, do czego potrzebujesz lornetki, każdy z tych czynników może mieć również wpływ.

Powiększenie i apertura

Wiemy już, co oznaczają powiększenie i przysłona, ale jak działają razem? Na początek zastanowimy się, jak te dwa połączone elementy wpłyną na Twój widok.

Wiele osób lubi używać lornetki 10×50, ale są tacy, którzy zamiast niej wybiorą lornetkę 20×50. Te oczywiście mają dwa razy większe powiększenie, ale apertura jest taka sama. W rezultacie cel będzie wydawał się dwa razy większy, ale niekoniecznie zobaczysz dwa razy więcej szczegółów, ponieważ zdolność zbierania światła w lornetce 20×50 jest taka sama jak w lornetce 10×50.

Nawet jeśli Twój cel będzie wydawał się większy, nie będzie wydawał się jaśniejszy czy bardziej kolorowy. Przykładowo, w warunkach słabego oświetlenia ptasiarze mogą nie dostrzec dodatkowych oznaczeń, które mogłyby pomóc w identyfikacji ptaków. Jeśli jesteś astronomem-amatorem patrzącym na gromadę Plejady, gromada będzie wydawać się dwa razy większa, ale zobaczysz tę samą liczbę gwiazd.

Dlatego też lornetki o większym powiększeniu mają zwykle większe apertury– 15×70 i 20×80 to popularne opcje, a niektórzy producenci produkują nawet 25×100.

Waga

Ponieważ lornetki o dużej mocy mają większe apertury, mogą ważyć znacznie więcej niż ich mniejsze odpowiedniki. Może to ograniczać ich poręczność i utrudniać trzymanie ich przez dłuższy czas. Zmęczenie ramion, które z kolei może powodować bóle, może szybko wystąpić, gdy trzymasz ciężką lornetkę przy oczach.

Musisz też zwrócić uwagę na wagę, jeśli planujesz zabrać lornetkę ze sobą na wakacje lub wycieczkę. W większości przypadków będą one nadal wystarczająco małe i lekkie, aby podróżować z tobą, ale jeśli chcesz podróżować lekko, możesz rozważyć zabranie ze sobą mniej potężnych lornetek.

Środowisko

W zależności od miejsca, w którym się znajdujesz i pory roku, pogoda może się szybko zmienić. Nawet jeśli zaplanujesz swoją podróż w czasie dobrej pogody, zawsze istnieje szansa, że może się ona zmienić. Jeśli planujesz przebywać na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych, poszukaj lornetki, która jest wodoodporna.

Niestety, najczęściej lornetki o większej aperturze są wodoodporne, a niewodoszczelne, i choć jest to prawdopodobnie wystarczające w krótkich okresach czasu, nie jest wskazane spędzanie całego dnia (lub nocy) na zewnątrz w deszczu, jeśli lornetka nie jest wystarczająco chroniona przed żywiołami.

Nasze 3 najlepsze lornetki High Powered

Biorąc pod uwagę wszystkie rozważania wymienione powyżej, oto nasze najlepsze 3 lornetki o dużej mocy na rok 2023:

Jeśli chodzi o lornetki o dużej mocy, jeden producent wyróżnia się nad resztą. Celestron, firma z siedzibą w USA, została założona w 1964 roku i od tego czasu zbudowała solidną reputację producenta wysokiej jakości lornetek i teleskopów w przystępnej cenie. Jeśli chodzi o lornetki o dużej mocy, żadna inna firma nie może się równać z doświadczeniem i reputacją Celestrona.

Dwa z naszych wyborów pochodzą z serii SkyMaster, natomiast trzeci wybór należy do serii UpClose. Lornetki SkyMaster zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o astronomii, natomiast lornetki UpClose są bardziej uniwersalne. Jednak wszystkie te lornetki mogą być używane do różnych celów.

Na koniec zauważysz, że każdy z nich ma tradycyjną konstrukcję pryzmatu porro. Lornetki z pryzmatem Porro mają tubusy lekko przesunięte względem okularów, co nadaje im kształt litery W. Nowsze, bardziej kompaktowe lornetki z pryzmatami dachowymi mają tubusy ustawione w jednej linii z okularami, co nadaje im kształt litery H.

Lornetki z pryzmatem dachowym są zaprojektowane tak, aby były bardziej kompaktowe i lekkie, ale oznacza to również, że są ograniczone pod względem apertury. W związku z tym większość lornetek z pryzmatem dachowym nie jest większa niż 10×50 – większa moc spowodowałaby, że lornetka byłaby większa i cięższa, a tym samym zniweczyłaby sens posiadania czegoś kompaktowego i lekkiego!

Najlepszy ogólnie

Celestron SkyMaster Pro 15x70
Celestron SkyMaster Pro 15x70
Wyświetl na Amazon

Jeśli chodzi o większe, mocniejsze lornetki, to trudno przebić SkyMaster Pro 15×70. Gdy osiągniesz aperturę około 70 mm lub większą, to jest to jak trzymanie dwóch małych teleskopów przy oczach, ale z dodatkową zaletą posiadania powiększenia bliższego lornetce. Oznacza to, że uzyskasz szersze pole widzenia niż zwykle w przypadku teleskopu, co pozwoli Ci zobaczyć więcej.

W ofercie lornetek SkyMaster znajdują się dwie wersje każdego modelu – standardowa i Pro. Różnica sprowadza się tak naprawdę do jakości optyki i ochrony środowiska. Standardowy SkyMaster 15×70 ma lepszej jakości pryzmaty BaK-4, ale optyka jest wielopowłokowa (a nie w pełni wielopowłokowa). Zauważysz też, że zwykła wersja jest wodoodporna, a nie wodoszczelna.

SkyMaster 15×70 Pro kosztuje więcej i waży nieco więcej, ale oprócz pryzmatów BaK-4, znajdziesz w niej w pełni wielopowłokową optykę dla jaśniejszego, wyraźniejszego obrazu, a także jest wodoodporna. Ostatecznie możesz zdecydować, że standardowa wersja jest w porządku dla twoich potrzeb, ale na pewno warto mieć na uwadze również Pro.

Najlepsza opcja o dużym powiększeniu

Celestron SkyMaster 20x80
Celestron SkyMaster 20x80
Wyświetl na Amazon

Jeśli zależy Ci na jakości lornetki SkyMaster 15×70, ale potrzebujesz większej mocy, sprawdź jej odpowiednik – SkyMaster 20×80. Również ten model jest dostępny jako standardowy lub Pro, przy czym Pro jest wodoodporny i ma w pełni wielopowłokową optykę.

Niezależnie od tego, czy jesteś astronomem, myśliwym czy ptasiarzem, SkyMaster 20×80 jest w stanie doskonale zapewnić wyniki, których byś oczekiwał i potrzebował, ale w przystępnej cenie , która będzie odpowiadać budżetowi większości ludzi.

Jeśli jednak naprawdę chcesz doświadczyć czegoś podobnego do teleskopu (ale za znacznie wyższą cenę), możesz również rozważyć największego przedstawiciela tej serii – SkyMaster 25×100. Dzięki aperturze większej niż w wielu małych teleskopach, trudno będzie pobić widoki, jakie daje ta lornetka.

Najlepsza opcja budżetowa

Celestron UpClose G2 20x50
Celestron UpClose G2 20x50
Wyświetl na Amazon

Podczas gdy wybrane lornetki z naszej listy nie są zbyt drogie, nie powinno być zaskoczeniem, że lornetki o dużej mocy kosztują trochę więcej niż te o małej mocy. Jeśli szukasz czegoś o większej mocy, ale w cenie zwykłej lornetki, to nie możesz się pomylić z UpClose G2 20×50.

Będziesz miał oczywiście dwa razy większe powiększenie niż w przypadku zwykłych 10×50, ale problem polega na tym, że nie uzyskasz większej siły zbierania światła. Jednak apertura 50mm powinna wystarczyć do wykrycia słabszych celów zarówno na lądzie jak i na niebie w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia.

Jest jeszcze kilka innych potencjalnych wad, o których należy pamiętać: pryzmaty to podstawka BK-7, soczewki są wielopowłokowe (nie tak skuteczne jak w pełni wielopowłokowe, ale wciąż przyzwoitej jakości), a lornetka jest wodoodporna, a nie wodoszczelna. Jednak za cenę, ta lornetka 20x nie może być pobita.

W podsumowaniu.

Lornetki o dużej mocy to świetny sposób, aby być bliżej akcji, ale ich cena jest wyższa, a waga większa, co często wymaga użycia statywu. Jeśli jednak zamierzasz pozostać w jednym miejscu przez jakiś czas i potrzebujesz dodatkowego powiększenia, dostępnych jest wiele wysokiej jakości, niedrogich opcji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie jest największe powiększenie, które można kupić?

Większość ludzi stwierdzi, że powiększenie około 10x jest w porządku dla ich potrzeb, ale jeśli potrzebujesz więcej mocy, można znaleźć lornetki o stałym powiększeniu do 25x, podczas gdy niektóre lornetki z zoomem powiększają do 40x. Warto pamiętać, że większe powiększenie nie jest przydatne bez dodatkowej apertury, a lornetki o większym powiększeniu mają często większe obiektywy, są też większe i cięższe niż lornetki o mniejszym powiększeniu.

Jak daleko można zobaczyć za pomocą lornetki o dużej mocy?

Miliony lat świetlnych! Najbliższa nam większa galaktyka, Galaktyka Andromedy, jest oddalona o 2,3 miliona lat świetlnych – i można to zobaczyć pod ciemnym niebem, mając tylko oczy. Lornetka może wykryć galaktyki oddalone o dziesiątki milionów lat świetlnych, ale nie będą one widoczne jako nic więcej niż słabe, mgliste smugi na tle nieba. Jeśli chodzi o cele naziemne, to naprawdę zależy to od warunków lokalnych. Oczywiście będziesz widział dalej w jasny, słoneczny dzień, a aplikacja pogodowa może pomóc Ci określić widoczność dla Twojego obszaru.

Jakie są najlepsze lornetki do obserwacji gwiazd?

Jeśli chcesz obserwować gwiazdy za pomocą lornetki, warto wybrać 10×50, ponieważ zapewnia ona dobre połączenie powiększenia, apertury i wagi. Idealnie, będziesz chciał również w pełni wielopowłokowe soczewki i pryzmaty BaK-4 dla najlepszej jakości obrazu. Jeśli szukasz lornetki o dużej mocy specjalnie do obserwacji gwiazd, to seria SkyMaster Pro firmy Celestron jest zawsze dobrym wyborem.

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.