Najlepsze lornetki do polowań w 2023 r.
Lornetka jest niezbędna do wielu hobby i aktywności na świeżym powietrzu, takich jak astronomia, ptakolubstwo i oczywiście polowanie. W rzeczywistości, jeśli chodzi o polowania, można stwierdzić, że lornetka jest tak samo niezbędna jak karabin i luneta. Szkło z lornetką ułatwia lokalizację i śledzenie celu, a bez niej jesteś zdany tylko na swój ostry wzrok. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając lornetkę do polowania? A jakie są najlepsze lornetki myśliwskie w 2023 roku?
Table of contents
Dlaczego warto używać lornetki na polowaniach?
Pytanie w tym przypadku brzmi nie tyle „dlaczego używać lornetki do polowania?”, ale raczej „dlaczego nie używać lornetki do polowania?”. Twój wzrok może być świetny i możesz być bardzo sprawny w dostrzeganiu zdobyczy, ale lornetka pozwala zobaczyć o wiele więcej. Jako takie, mogą pomóc w znalezieniu i śledzeniu celu na większą odległość.
Być może rozważałeś również lunetę i zastanawiasz się, która jest lepsza. Jest oczywiście kilka kluczowych różnic, przy czym obie mają swoje plusy i minusy.
Lornetki | Lunety |
Zazwyczaj z ręki, ale może być używany ze statywem | Może być trzymany z ręki, ale lepiej używać go ze statywem. |
Stałe powiększenie, zwykle od 6x do 20x | Zmienne powiększenie, zwykle od 20x do 60x |
Lżejsze od lunet (około 600g) | Cięższe od lornetki (około 1500g) |
Kompaktowy i przenośny | Może być bardziej masywny, ale nadal przenośny |
Apertury od 20 mm do 70 mm | Przysłony od 60 mm do 90 mm |
Najlepiej użyć do szybkiego zlokalizowania potencjalnego celu | Najlepiej używać do identyfikacji i śledzenia celu. |
Należy tu pamiętać o kilku rzeczach.
Lornetka jest lekka, kompaktowa, bardzo poręczna i w każdej chwili można ją wykorzystać do okularów. Można je przymocować do statywu, ale najlepiej korzysta się z nich trzymając je tylko rękami. Dzięki temu idealnie nadają się do obserwacji i śledzenia celów w ruchu.
Lunety mogą być trzymane ręcznie (konkretnie chodzi o prosty spotter), ale lepiej używać statywu. Ponieważ używają one większego powiększenia, zauważysz, że widok będzie wydawał się bardziej drżeć, gdy trzymasz lunetę przy oku, więc montaż lunety na statywie ustabilizuje widok.
Lunety mają również obiektywy o większej aperturze i w związku z tym ważą więcej. To sprawia, że są mniej przenośne i wymagają nieco więcej czasu na rozstawienie. Dlatego lunety lepiej sprawdzają się w sytuacjach, w których chcemy poświęcić czas na przeszukiwanie, identyfikację i śledzenie celu przed wykonaniem ruchu.
Na marginesie, lunety mogą zmieniać swoje powiększenie, co pozwala na przybliżanie i oddalanie. Większe jest również powiększenie – często około 3x większe niż w przypadku zwykłej lornetki. Na rynku dostępne są lornetki z możliwością powiększenia, ale zazwyczaj dają one gorszy obraz w porównaniu z tymi o stałym powiększeniu.
Jak wybrać najlepszą lornetkę na polowanie
Jeśli chodzi o wybór najlepszej lornetki do polowania, istnieje kilka czynników, o których należy pamiętać:
- Powiększenie i apertura
- Rozmiar i waga
- Środowisko
Powiększenie i apertura
Z lornetką zawsze związane są dwie liczby. Na przykład, możesz zobaczyć lornetkę wymienioną jako 10×50, ale co oznaczają te liczby?
Pierwsza liczba oznacza powiększenie, które w tym przykładzie wynosi 10x. Druga liczba wskazuje aperturę obiektywu. Są to duże soczewki, które są skierowane na cel, a apertura jest mierzona w milimetrach. W przykładzie lornetka ma aperturę 50mm.
W pewnym stopniu powiększenie, którego potrzebujesz, zależy od środowiska, w którym się znajdujesz. Mniejsze powiększenie lepiej nadaje się do miejsc, w których masz mniejszą widoczność, takich jak las lub obszar leśny. I odwrotnie, jeśli jesteś na otwartym terenie z widocznością na wiele kilometrów, najlepsze będzie większe powiększenie.
Apertura lornetki określa, ile światła lornetka może zebrać. Jeśli polujesz w świetle dziennym (zwłaszcza przy dobrej pogodzie), to nie będziesz potrzebował dużej wartości przysłony, ale Jeśli polujesz o zmierzchu lub w nocy, to możesz potrzebować lornetki o większej aperturze. Pozwoli to dostrzec cechy i oznaczenia na celu i może ułatwić jego identyfikację.
Warto zauważyć, że użycie większego powiększenia nie musi oznaczać, że zobaczysz więcej szczegółów, i to jest miejsce, gdzie przysłona również wchodzi w grę. Na przykład, jeśli masz zarówno lornetkę 10×25, jak i 10×50, to w obu wielkość obrazu będzie taka sama. Lornetka 10×50 pozwoli Ci jednak dostrzec więcej szczegółów w warunkach słabego oświetlenia.
Wadą jest to, że ponieważ większe apertury wymagają większej ilości szkła, lornetki o większych aperturach mają tendencję do ważenia więcej.
Rozmiar i waga
Rozmiar i waga mogą być dużym problemem w przypadku lornetek, zwłaszcza jeśli dużo się przemieszczasz. Z tego powodu producenci starają się produkować lornetki, które są kompaktowe i lekkie, a jednocześnie zapewniają jakość, której oczekują ich klienci.
Z tego względu dostępne są dwa rodzaje lornetek: tradycyjne porro pryzmaty i nowsze pryzmaty dachowe.
Tradycyjne lornetki z pryzmatem porro mają lufy lekko przesunięte w stosunku do lornetki, co nadaje im znany kształt litery W.
W ostatnich latach lornetki z pryzmatem dachowym zyskały na popularności. Zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej kompaktowe i lżejsze, a ich lufy znajdują się w jednej linii z okularami, nadając im kształt litery H.
Największa różnica między nimi sprowadza się tak naprawdę do przysłony, a co za tym idzie – wagi. Ponieważ tradycyjne lornetki z pryzmatem porro mają obiektywy oddalone od siebie, mogą mieć większe apertury. Pozwala to oczywiście widzieć więcej w ciemnych warunkach, ale powoduje też, że lornetka jest większa i więcej waży.
I odwrotnie, lornetki z pryzmatem dachowym mają lufy, które są bliżej siebie i dlatego muszą mieć mniejsze apertury. Tak więc, choć lornetka z pryzmatem dachowym jest mniejsza i waży mniej, nie jest w stanie zebrać tak dużo światła.
Tradycyjne lornetki z pryzmatami porro mają apertury, które zwykle osiągają około 70 mm, podczas gdy lornetki z pryzmatami dachowymi są zwykle nie większe niż około 50 mm.
Wreszcie, ze względu na wewnętrzną konfigurację optyki, zazwyczaj uzyskuje się lepszą jakość obrazu z tradycyjnymi pryzmatami porro, ale to również zależy od jakości samych pryzmatów i rodzaju powłoki zastosowanej na optyce (patrz FAQ poniżej).
W praktyce może to nie robić dużej różnicy, ale te wskazówki mogą być przydatne:
- Do użytku dziennego nadają się lornetki z pryzmatem dachowym o mniejszej aperturze
- Do użytku w ciągu dnia/zmierzchu preferowane są lornetki z pryzmatem dachowym o większych aperturach (np. 50 mm)
- Do użytku o zmierzchu/nocy, tradycyjna lornetka z pryzmatem porro pozwoli Ci zobaczyć więcej
Środowisko
Bądźmy szczerzy – pogoda nie dba o Twoje plany i może się od Ciebie odwrócić w mgnieniu oka. Możesz też znaleźć się w pobliżu rzek i strumieni, a ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest zniszczenie lornetki przez pogodę.
Dlatego warto rozważyć lornetki wodoodporne z powłokami przeciwmgielnymi. Choć nie jest to absolutnie konieczne, obie te cechy chronią lornetkę przed uszkodzeniem przez wodę i zapobiegają tworzeniu się mgły, a nawet pleśni na wewnętrznych elementach optycznych.
Nasze 3 najlepsze lornetki dla myśliwych
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione względy, oto nasze najlepsze 3 wybory lornetek do polowania:
- Najlepszy w sumie: Vortex Diamondback HD 10×42
- Najlepsza lekkość: Steiner Safari UltraSharp 10×26
- Najlepsza opcja budżetowa: Celestron Outland X 10×25
Vortex to amerykańska, rodzinna firma, która od 1986 roku specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości sprzętu myśliwskiego. W sumie mają obecnie dziewięć linii lornetek, ale za nasze pieniądze najlepsza jest popularna Diamondback HD 10×42. Diamondback jest dostępny w kilku kombinacjach powiększenia i apertury, ale lornetka z pryzmatem dachowym 10×42 jest idealna zarówno do użytku dziennego, jak i nocnego.
Są wodoodporne, odporne na mgłę i mają wytrzymały, odporny na wstrząsy pancerz, więc nie musisz się martwić o środowisko. Optyka jest również w pełni wielopowłokowa z powłoką antyrefleksyjną dla najlepszej jakości obrazu. Minusy? Przy wadze 604g nie jest to najlżejsza lornetka w naszym zestawieniu, ale nie powinno się to okazać zbyt dużym obciążeniem.
Najlepsza lekkość: Steiner Safari UltraSharp 10x26
Jeśli szukasz lekkiej lornetki do użytku dziennego, nie znajdziesz nic znacznie lepszego niż lornetka Steiner Safari UltraSharp 10×26 z pryzmatem dachowym. Ważąc zaledwie 297 g, jest ona nieco mniej niż połowa wagi przedstawionej powyżej lornetki Vortex Diamondback. Podobnie jak Diamondback, Safari UltraSharp jest wodoodporna i odporna na mgłę, a powiększenie 10x będzie idealne w większości sytuacji.
W tym przypadku kompromisem jest apertura lornetki. Powodem, dla którego są lekkie jest to, że przysłona wynosi 26mm, więc choć mają mniej więcej połowę wagi Diamondbacków, to mają też połowę przysłony. Nie powinno to być problemem, jeśli zamierzasz używać ich w ciągu dnia, ale może być większym problemem, jeśli chcesz polować w nocy.
Celestron, podobnie jak Vortex, są firmą amerykańską z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Specjalizują się we wszelkiego rodzaju sprzęcie optycznym, od mikroskopów i lornetek po lunety i pełnowymiarowe teleskopy. Mają też przyzwoitą ofertę akcesoriów, takich jak ogrzewacze do rąk czy latarki. Ich celem jest produkcja wysokiej jakości sprzętu w cenie, na którą może sobie pozwolić niemal każdy, a ich popularna lornetka Outland X jest świetnym przykładem tej filozofii.
Podobnie jak Steiner Safari UltraSharp, ta lornetka z pryzmatem dachowym ma mniejszą aperturę, więc najlepiej nadaje się do użytku dziennego. Podobnie optyka jest wielopowłokowa, a nie w pełni wielopowłokowa, co będzie miało niewielki wpływ na jakość obrazu, ale nie powinno okazać się to zbyt dużą przeszkodą. Jednak na plus należy zaliczyć to, że są wodoodporne i mgłoodporne, a przy nieco ponad 300g są też bardzo lekkie .
W podsumowaniu.
Lornetka to obowiązkowe akcesorium dla myśliwych. Nic innego nie zapewni takich widoków z bliska, jakich potrzebujesz, oraz odpowiedniego połączenia funkcjonalności i przenośności. Niezależnie od tego, czy polujesz w dzień czy w nocy, odpowiednia lornetka pozwoli Ci przeskanować otoczenie, zlokalizować cel, a następnie skutecznie go namierzyć.
Najczęściej zadawane pytania
W pewnym stopniu zależy to od tego, gdzie i na co polujesz. Jeśli jesteś w szerokim otwartym terenie, gdzie cel może być oddalony o wiele kilometrów, to oczywiście lepsza będzie lornetka o większym powiększeniu. Jeśli jednak jesteś w lesie lub wiesz, że cel będzie stosunkowo blisko, to mniejsze powiększenie będzie w sam raz.
Optyka lornetki jest pokryta warstwami powłok antyrefleksyjnych, które poprawiają jakość obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy poziomy powłok: powlekane, wielopowłokowe i w pełni wielopowłokowe. Powleczony oznacza, że co najmniej jeden ze szklanych elementów optycznych ma co najmniej jedną warstwę powłoki na co najmniej jednej powierzchni. Wielopowłokowy oznacza, że na co najmniej jednej powierzchni szklanego układu optycznego zastosowano wiele warstw powłok. Wreszcie, pełna wielopowłokowość oznacza, że wszystkie szklane soczewki zostały pokryte wieloma powłokami na obu powierzchniach. Choć zawsze preferowana jest pełna powłoka, to w większości przypadków powinna być ona wystarczająca.
To naprawdę zależy od tego jak polujesz i jakie masz potrzeby. Jeśli jesteś w ruchu dużo, będziesz chciał coś kompaktowy, lekki i użyteczne w pośpiechu, a lornetki są idealne w tym względzie. Jeśli jednak zamierzasz pozostać w jednym miejscu i/lub polować o zmierzchu lub w nocy, może okazać się, że większa apertura lunety będzie lepiej dostosowana do Twoich potrzeb.
Uwagi
Zostaw komentarz