Najlepsze lunety w 2023 r.

Zagłosuj na ten artykuł
Spotting scopes

przez Richard J. Bartlett

Zaktualizowano na: 18 lutego 2023

Lornetki są doskonałym wyborem dla każdego, kto lubi wędrówki, polowania, ptaki, a nawet obserwacje gwiazd, ale mają dwie ważne wady – są często ograniczone do maksymalnego powiększenia 20x i maksymalnej apertury około 70 mm. Co z tego, że potrzebujesz więcej mocy?

Tu z pomocą przychodzi luneta. Luneta (lub spotter) została zaprojektowana tak, aby była zarówno przenośna, jak i potężna, aby zaspokoić potrzeby każdego, kto kocha outdoor. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze lunety? I które z nich są najlepsze?

Co oznaczają te liczby?

Lunety, podobnie jak lornetki, posiadają powiększenie i aperturę, o których należy pamiętać. W obu przypadkach pierwsza liczba to powiększenie, a druga to apertura dużych obiektywów, mierzona w milimetrach.

Na przykład lornetka 10×50 ma powiększenie 10x i aperturę 50mm. Jednak jedna kluczowa różnica między lornetką a lunetą polega na tym, że lornetka ma zwykle stałe powiększenie, natomiast luneta ma zakres.

(Są oczywiście wyjątki. Zdarzają się lornetki, które mają powiększenie, ale zazwyczaj są one gorszej jakości).

Jeśli chodzi o lunety, możesz zobaczyć coś w rodzaju 20-60×80. Oznacza to, że luneta posiada zakres powiększenia od 20x do 60x oraz aperturę 80mm.

Powiększenie oznacza oczywiście, o ile większy będzie cel w lunecie. Apertura odnosi się do średnicy dużej soczewki, która jest skierowana w stronę celu; im większa apertura, tym więcej światła może ona zebrać. Może to być istotna uwaga, jeśli chcesz używać lunety w warunkach słabego oświetlenia (na przykład o zmierzchu).

Dlaczego warto używać lunety?

Luneta ma wiele zalet w porównaniu z lornetką. Przede wszystkim lunety mają większe powiększenie, więc podczas gdy lornetki o stałym powiększeniu mają często maksymalne powiększenie około 20x, dla wielu lunet będzie to zazwyczaj minimum.

Podobnie lunety mają większe apertury, więc podczas gdy wiele lornetek będzie miało maksymalną aperturę około 70 mm, lunety będą miały zakres od około 60 mm do 90 mm.

W tym momencie możesz pomyśleć, że luneta jest w zasadzie lunetą – i miałbyś rację, ale istnieje kilka kluczowych różnic. Po pierwsze, nowoczesne teleskopy nie są przeznaczone do trzymania w ręku, a większość z nich została zaprojektowana tak, aby pozostać w jednym miejscu. Jako takie, są one przymocowane do statywów lub jakiegoś innego uchwytu, i chociaż istnieją niektóre, które są zaprojektowane do przenoszenia, większość jest niepraktyczna dla działań, takich jak wędrówki, gdzie często jesteś w ruchu.

Kolejną kluczową różnicą jest to, że dobrej jakości teleskop odwróci widok. Może to być poziomo, pionowo lub oba. Jeśli zajmujesz się astronomią, to nie jest to problem, ale jeśli jesteś myśliwym lub ptasiarzem, to może być problem!

Oto powód, dla którego tak się dzieje: soczewki i/lub zwierciadła teleskopu powodują odwrócenie obrazu, gdy światło porusza się wzdłuż jego długości. Do skorygowania orientacji obrazu potrzebna jest dodatkowa soczewka lub lustro, ale przy tym powoduje to niewielką utratę jakości obrazu.

Znowu, jest to ważne dla astronomii, ale nie tak bardzo dla innych hobby. W astronomii, ta różnica w jakości może utrudnić rozdzielenie bliskich gwiazd podwójnych lub dostrzeżenie drobnych szczegółów w mgławicach, galaktykach i innych obiektach głębokiego nieba.

Dedykowany teleskop astronomiczny będzie więc zawsze omijał dodatkową soczewkę i dawał obraz odwrócony. Jeśli chcesz używać tego samego teleskopu do uprawiania hobby w ciągu dnia, np. do obserwacji ptaków, możesz kupić akcesoria do korekty orientacji, ale najlepiej kupić teleskop, który został zaprojektowany do tego celu.

Wreszcie, teleskop astronomiczny jest przeznaczony do uzyskania obrazu o dużym powiększeniu, ponieważ czasami konieczne jest powiększenie ponad 150x, aby uzyskać najlepszy widok obiektu. Okulary można wymieniać, aby uzyskać różne powiększenia, ale luneta ma jeden, stały okular, który zamiast tego daje szereg mniejszych powiększeń.

Ponieważ do takich czynności jak obserwacja ptaków nie jest zwykle potrzebne większe powiększenie, mniejsze powiększenie lunety jest często bardziej niż wystarczające.

W skrócie, teleskop astronomiczny jest zaprojektowany tak, aby pozostawał w jednym miejscu, wytwarza odwrócony lub odwrócony obraz i jest w stanie uzyskać duże powiększenie. Luneta jest prawie zawsze przeciwieństwem. Wędrowcy, obozowicze, ptasiarze i myśliwi mogą zabrać swoją lunetę niemal wszędzie i cieszyć się mniejszym powiększeniem, prawidłowo zorientowanymi widokami lepiej dostosowanymi do ich potrzeb.

Jak wybrać najlepszą lunetę

Istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie lunet spotterskich, ale kluczowe są:

  • Proste vs. Kątowe
  • Powiększenie i apertura
  • Waga

Lunety proste i skośne

Lunety spotterskie zasadniczo występują w dwóch odmianach: kątowej lub prostej. Luneta skośna jest na jednym końcu zakrzywiona, aby umożliwić skierowanie okularu do góry, podczas gdy okular lunety prostej jest w jednej linii z samą lunetą.

Luneta kątowa pozwala na wygodniejsze obserwacje w większości sytuacji, ale tak naprawdę zależy to od własnych specyficznych potrzeb. Jeśli stoisz, a Twój cel jest znacznie wyżej lub niżej od Ciebie, to lepszym wyborem będzie luneta kątowa.

Na przykład ptasiarze, wędrowcy i astronomowie mogą łatwiej korzystać z lunety kątowej, ponieważ można ją obrócić tak, aby okular znalazł się w wygodnej dla obserwatora pozycji.

Prosta luneta może być problematyczna przy takich czynnościach jak astronomia, ponieważ obserwator musi się w zasadzie przekrzywić pod okularem, aby przez niego spojrzeć.

Lunety proste najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, w których można przez dłuższy czas leżeć na ziemi. W tym przypadku patrzenie prosto przez teleskop jest wygodniejszą opcją niż konieczność patrzenia w dół przez okular, który może być ustawiony pod kątem 45 stopni w stosunku do samego teleskopu.

Zaletą spotterów prostych jest to, że można je trzymać przy oku, jak tradycyjną ręczną lunetę. Pozwala to na obserwację obiektów pod dowolnym kątem nad lub pod Tobą, ale bez statywu przekonasz się, że widok może być nieco chwiejny.

Powiększenie i apertura

Podobnie jak w przypadku lunet kątowych i prostych, to, które powiększenie i apertura są najlepsze dla Ciebie, zależy od tego, do czego potrzebujesz lunety.

Powiększenie zależy od tego, jak daleko i/lub jak duży cel przewidujesz. Ogólnie rzecz biorąc, większość użytkowników uzna za najlepszy dobry zakres powiększeń, ponieważ pozwoli to zobaczyć cele, które są zarówno bliskie i/lub duże, jak i bardziej odległe i/lub małe.

Wyjątkiem może być astronomia; luneta może być użyta, aby pomóc obserwatorom zlokalizować cel dla większego teleskopu, ale poza tym wiele lunet nie ma powiększenia lub apertury do niczego więcej niż swobodne obserwacje jaśniejszych i większych celów.

Jeśli chodzi o aperturę, to jeśli chcesz czegoś, co możesz używać o zmierzchu, w nocy lub do swobodnej astronomii, to lepsza będzie większa apertura. Ponieważ apertura określa, ile światła może zebrać luneta, będziesz potrzebował jak najwięcej światła w tych warunkach.

Waga

Ponieważ lunety są projektowane jako kompaktowe i przenośne, większość z nich w ogóle nie waży zbyt wiele. Średnio większość waży około 1,9 kg (4,2 funta), czyli około dwa razy więcej niż zwykły zestaw lornetek 10×50 porro prism, ale mniej niż średnia waga większości teleskopów astronomicznych o podobnej aperturze. Choć przez to są trochę ciężkie do trzymania w ręku przez dłuższy czas, są idealne dla wędrowców, obozowiczów i myśliwych, którzy chcą mieć coś lekkiego, co mogą zabrać ze sobą.

Nasze 3 najlepsze lunety

Do wyboru jest wielu renomowanych producentów – Barska, Bushnell, Celestron, Gosky i Vortex produkują wiele dobrej jakości modeli. Z trzech, które wybraliśmy, dwa z nich to Ultra od Celestrona. Celestron to bardzo szanowany producent, który specjalizuje się w lornetkach i teleskopach do wszelkiego rodzaju aktywności, a mając dziesiątki lat doświadczenia, nic dziwnego, że ich produkty są tak niezawodne.

Najlepszy w sumie

Celestron Ultima 80
Celestron Ultima 80
Wyświetl na Amazon

Ultima 80 Celestrona zdobywa najwyższe noty w wielu aspektach. Po pierwsze, ma doskonały zakres powiększenia – od 20x do 60x – co pozwala cieszyć się znakomitymi widokami celów zarówno bliskich, jak i dalekich. Ma również przysłonę 80mm, więc jeśli chcesz używać tego w słabych warunkach oświetleniowych, to jest to dobry wybór dla Ciebie.

Połączenie powiększenia i apertury będzie potencjalnie przydatne dla większych celów, takich jak Księżyc, otwarte gromady gwiazd czy szersze gwiazdy wielokrotne. Tymczasem wędrowcy, ptasiarze i myśliwi docenią jego wagę. Przy wadze 1615g (3,5 funta) jest lżejszy niż przeciętnie, co umożliwia łatwe przeniesienie lunety w nowe miejsce.

Wreszcie, jako dodatkowy bonus, jest on dostępny w modelach prostych i kątowych.

Najlepszy pod względem powiększenia i apertury

Barska 30-90x90 Colorado Spotter Scope
Barska 30-90x90 Colorado Spotter Scope
Wyświetl na Amazon

Jeśli potrzebujesz czegoś o nieco większej mocy, to Barska 30-90×90 Colorado Spotter Scope jest dla Ciebie. Może pochwalić się imponującym zakresem powiększenia od 30x do 90x, a dzięki przysłonie 90mm doskonale sprawdzi się w każdych warunkach oświetleniowych.

Jest jednak kilka wad. Po pierwsze, koszt jest nieco wyższy niż przeciętnie, a ponadto jest on dostępny tylko jako prosty spotter, więc pomimo swojego powiększenia i apertury może nie być najlepszym rozwiązaniem dla amatorów astronomii.

Najlepsza opcja budżetowa

Celestron Ultima 65
Celestron Ultima 65
Wyświetl na Amazon

Jeśli szukasz wszechstronnej lunety, która jest o połowę tańsza od naszego topowego wyboru, przyjrzyj się jej mniejszemu rodzeństwu – Ultimie 65. Poza tym, że ma nieco mniejszą aperturę (65 mm w porównaniu z 80 mm), ma również nieco mniejszy zakres powiększenia (18x do 55x, w porównaniu z 20x do 60x). W zależności od tego, do czego go potrzebujesz, te drobne ograniczenia mogą nie być zbyt dużym problemem.

Wreszcie, jest lekka – waży niewiele ponad 1 kg (2,3 funta), co sprawia, że Ultima 65 jest doskonałym wyborem dla wędrowców, myśliwych i ptasiarzy szukających niedrogiej lunety. Jeśli jest jakiś minus, to taki, że jest dostępna tylko jako luneta kątowa, ale o ile nie trzeba leżeć na ziemi, nie powinno to być zbyt dużą niedogodnością.

W podsumowaniu.

Lunety są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują większej mocy niż zwykła lornetka, ale nie chcą niedogodności związanych z pełnowymiarowym teleskopem. Mają one większe powiększenie, którego potrzebujesz, aby uzyskać lepsze widoki, większe przysłony dla słabego oświetlenia i lekką konstrukcję do łatwego transportu do wybranego miejsca. Nic dziwnego, że przysięgają na nie ptasiarze, wędrowcy i myśliwi!

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między lunetą a teleskopem?

Teleskopy są tak naprawdę przeznaczone do pozostawania w jednym miejscu, lub do rzadkiego (jeśli w ogóle) przemieszczania w ciągu kilku godzin. Lunety są zazwyczaj większe i mocniejsze, ale brak możliwości przenoszenia ogranicza ich zastosowanie do astronomii lub do podziwiania malowniczych widoków ze stałego miejsca (na przykład z podwórka, balkonu lub patio). Luneta jest lekka i przenośna, a jednocześnie zapewnia powiększenie i aperturę potrzebną do wielu zajęć na świeżym powietrzu.

Czy powinienem kupić lunetę prostą czy kątową?

Tak naprawdę zależy to od tego, do czego potrzebujesz. Luneta kątowa może być najlepsza w większości scenariuszy, ponieważ pozwala spojrzeć przez okular na cele na dużej i małej wysokości bez konieczności konturowania ciała. Jeśli jednak potrzebujesz lunety trzymanej w ręku lub nisko przy ziemi, to lepszym wyborem będzie spotter prosty. Pozwoliłoby to położyć się na ziemi i patrzeć bezpośrednio przez okular.

Czy mam używać lornetki czy lunety?

Ponownie, to zależy od tego, do czego go potrzebujesz. Jeśli potrzebujesz większego powiększenia i zamierzasz pozostać w jednym miejscu przez jakiś czas, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie luneta. Jeśli jednak będziesz w ruchu lub chcesz czegoś, co możesz wykorzystać w pośpiechu, to lepiej będzie, jeśli wybierzesz lornetkę.

Richard J. Bartlett

Born and raised in England, Richard has had a passion for the stars since the age of six and has been writing about astronomy for 20 years. During that time, he’s had the opportunity to use a wide selection of binoculars, both for astronomy and daytime use, and owns more than ten binoculars himself. Richard now lives in southern California, and can often be found outside with his binoculars whenever the skies are clear.

Uwagi

Zostaw komentarz

Twój komentarz zostanie w razie potrzeby poprawiony przez stronę.