Najlepsze tanie lornetki

Zagłosuj na ten artykuł
Cheap binoculars

Lornetka to coś więcej niż tylko instrument optyczny. To także potężne akcesoria do zaspokajania ciekawości, podziwiania szczegółów krajobrazu i obserwowania obiektu z pewnej odległości. Należy jednak wiedzieć, że na rynku istnieje ponad sto odmian. Producenci rzeczywiście pomyśleli o tym, aby zrobić je do konkretnych czynności, takich jak obserwacja ptaków, spektakle, opera czy nawet polowanie. Jeśli myślisz o zakupie pary okularów, to w niektórych specjalistycznych salonach optycznych z łatwością znajdziesz to, czego szukasz.

Jednak to, co martwi wielu konsumentów i fanów sprzętu wielofunkcyjnego, to cena. Ten ostatni jest czynnikiem rozbieżności w konsumpcji danego produktu. Lornetki nie są wyjątkiem w tej dywersyfikacji podaży i popytu. Gdy rozejrzysz się po sklepach fizycznych i wirtualnych, zapewne zorientujesz się w namacalnych różnicach cenowych. Orientacyjnie, ceny różnią się w zależności od marki, ale także w zależności od marek. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem najlepszej taniej lornetki na rynku, oto kilka istotnych informacji, którymi możesz się kierować przy zakupie.

Nasz wybór :

14%
(* = lien affilié / Source de l’image: Programme Partenaires Amazon)
×
Les prix et la disponibilité des produits sont exacts à la date et à l'heure indiquées et peuvent être modifiés. Toute information de prix et disponibilité affichée sur https://www.amazon.fr/ au moment de l'achat s'appliquera à l'achat de ce produit.

Jak wybrać najlepszą lornetkę w najlepszej cenie

Aby znaleźć tanią lornetkę, trzeba dokonać właściwego wyboru. To ostatnie zależy między innymi od różnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę:

  • Lornetka dostosowana do Twoich potrzeb

Jak już wspomniano, na rynku istnieje szeroki wybór lornetek, podobnie jak lunet czy monokularów. Jeśli nie znasz tych terminów, to znaczy, że nie zrobiłeś wystarczających badań na ten temat. W każdym razie należy mieć świadomość, że obiekty te zaliczają się do typologii lornetek. Tak więc pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed zakupem którejkolwiek z odmian tego sprzętu optycznego, jest sposób jego użytkowania. Ta informacja jest niezbędna, ponieważ sprzedawca lub doradca klienta zapyta Cię, do czego będziesz używać lornetki. Dzięki temu masz czas na zastanowienie się przed zakupem. Ale to właśnie odpowiadając na te pytania określisz swoje potrzeby związane z użytkowaniem lornetki, czyli obserwacja krajobrazu, obserwacja ptaków lub zwierząt, użytkowanie w mieście, uzupełnienie sprzętu myśliwskiego i wiele innych.

  • Niedrogie lornetki

Zakres cenowy lornetki wynosi od 40€ do ponad 700€. Są to modele o wysokiej wydajności, które spełniają większość istotnych kryteriów dobrego sprzętu optycznego. Można jednak znaleźć lornetki w sowitej cenie 10€ czy nawet 20€, które oferują pewien komfort widzenia przy akceptowalnym oddaniu obrazu. Cena pary różni się wtedy w zależności od marki i parametrów technicznych urządzenia. Im bardziej jest on potężny i wszechstronny, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Istnieją jednak standardowe modele o akceptowalnej jakości obrazu w bardzo konkurencyjnych cenach. W tym przypadku wybór odpowiedniej pary będzie zależał wyłącznie od Twoich możliwości finansowych.

Jeśli nie zamierzasz prowadzić konkretnych obserwacji, wystarczy standardowa lornetka prototypowa. I odwrotnie – jeśli planujesz używać lunety do konkretnych zadań, koniecznie zaopatrz się w konkretny model. Nie ulega wątpliwości, że cena będzie wyższa, jeśli wybieramy lornetkę do konkretnych celów. Tylko Ty możesz określić swoje możliwości finansowe w zakresie nabycia odpowiedniego sprzętu optycznego.

Jak wybrać najlepszą tanią lornetkę?

Niezależnie od ceny lornetki, którą bierzesz pod uwagę, koniecznie poznaj specyfikację techniczną urządzenia. Dzięki nim lepiej wybierzesz lornetkę kierując się jej jakością, a nie tylko ceną. Możesz również zapoznać się z poniższymi informacjami, aby określić typ sprzętu optycznego, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i wzorcowi użytkowania.

  • Powiększenie i rozmiar soczewki

Dwie liczby, które należy zapamiętać przed zakupem lornetki to moc powiększenia i średnica obiektywu. Aby się odnaleźć, to sprzęgło takie jak 8×25, 8×32 czy 10×42. Pierwsza liczba oznacza powiększenie lornetki. Czyli moc zamykania obiektywu. Pierwsze liczby wskazują, że urządzenie oferuje 8-krotne lub 10-krotne powiększenie odległości widzenia.

Nowicjusz pomyśli, że wystarczy kupić parę o bardzo dużej mocy powiększenia. Duży błąd! Lornetka z dużym powiększeniem widzi dalej, ale ma węższe pole widzenia przy mniejszej ilości światła. Do codziennego użytku zaleca się więc wybór instrumentu optycznego o powiększeniu 8x lub 10x. W ten sposób można obserwować poruszające się obiekty, takie jak zwierzęta czy łodzie. Z kolei lornetki o dużej mocy powiększenia np. 12x lub 16x są trudniejsze w obsłudze. Ten typ instrumentu jest bardziej dedykowany do konkretnych działań obserwacyjnych. Zwłaszcza, że wymagają one statywu, aby zachować stabilność. Lornetka o dużym powiększeniu dostrzega skutki wstrząsów. Ma to tendencję do zamazywania obrazu i zaburzania pola widzenia.

Druga liczba sprzęgu informuje o średnicy obiektywu. Wyrażone w milimetrach oznaczenie określa pole widzenia lornetki i wyrazistość obrazów. Im większa średnica, tym ostrzejszy obraz. Jednak do codziennego użytku i dla lepszej obsługi lunety o dużej średnicy są dość nieporęczne. Najlepiej wybrać lornetkę o wymiarach od 30 mm do 50 mm, gdyż powyżej tej szerokości instrument będzie mocno ciążył w torbie.

W przypadku lornetek wysokiej jakości zaleca się zrównoważenie mocy powiększenia ze średnicą obiektywu. Dzięki temu będziesz miał szerokie pole widzenia i wyraźny widok podczas obserwacji.

  • Powłoka soczewki

Wszystkie lornetki posiadają soczewki. Zazwyczaj są one wykonane ze szkła, ale niektóre marki oferują modele z plastikowymi soczewkami. Odgrywają one istotną rolę w konstytuowaniu pary teleskopów. Soczewki zapewniają przepuszczanie światła, aby zapewnić wyraźne, ostre obrazy podczas obserwacji. Aby uzyskać dobre rezultaty, należy wybrać lornetkę z soczewkami wielopowłokowymi na wszystkich powierzchniach szkła. Na dowód tego znaki CME zostaną zapisane na instrumencie. Ten rodzaj przetwarzania nie tylko zapewnia niezrównaną jakość obrazu, ale także chroni oczy użytkownika. Nie zmęczysz szybko oczu po długiej sesji kontemplowania krajobrazu.

Szklane soczewki są z reguły lepszej jakości niż modele plastikowe. Jednak producenci stale wprowadzają innowacje w produkcji plastikowych soczewek, które sprawdzają się równie dobrze jak modele szklane. W rzeczywistości niektóre marki są prawie tak dobre, jak ich szklane odpowiedniki pod względem wydajności. Dodatkowo ich zaletą jest większa wytrzymałość i odporność na wstrząsy.

Przed zakupem lornetki warto sprawdzić, czy muszle oczne są chowane. Są to małe gumowe lub metalowe pierścienie, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi oka ze szkłem. Urządzenia te powinny być testowane pod każdym kątem, aby sprawdzić, jak bardzo są wygodne. Ponadto, jeśli mamy członka rodziny, który może korzystać z instrumentu i nosi okulary, najlepiej wybrać lornetkę z wysuwanymi muszlami ocznymi.

  • Wzrost i waga

Rozmiar i waga lornetki to dwie cechy, które pomagają w wyborze odpowiedniego instrumentu optycznego. Będziesz miał możliwość wyboru modelu, który będzie Ci odpowiadał w zależności od zastosowań. W przypadku aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, najlepiej nie nosić ciężkiego sprzętu, który dodatkowo zajmuje zbyt dużo miejsca w plecaku. Model 8×32 o wadze około 500 g idealnie nadaje się na krótką wyprawę w dzicz, aby obserwować zwierzęta i podziwiać krajobrazy podczas wycieczek.

Lornetki myśliwskie mogą jednak zajmować nieco więcej miejsca niż inne modele. Ważą też trochę więcej, około 700g do 800g w zależności od prototypu. Nie powinno to jednak stanowić problemu, ponieważ w przypadku działań myśliwskich lunety nadal są koniecznością. Rozmiar i waga okularów operowych są całkiem rozsądne. Można je zazwyczaj przechowywać w małym woreczku lub torbie.

Ze względu na różnorodność rozmiarów i wagi poszczególnych typów lornetek, niezbędne jest określenie celu, do którego dany instrument ma służyć. Dzięki temu nie musisz męczyć się z dużą lornetką myśliwską, aby pójść na koncert, lub zadowolić się małą parą do użytku miejskiego podczas polowania. Trzeba jednak znać cechy, aby wybrać odpowiedni dla siebie model.

Następnie pojawia się styczna kwestia ceny, w szczególności budżetu, który jesteś gotów przeznaczyć na nabycie wybranego przez siebie modelu. Dla każdego rodzaju lornetki sklepy oferują przedział cenowy. Sposób na to, by wszystkie kieszenie miały możliwość zakupu lornetki odpowiadającej ich potrzebom.

Jaką markę taniej lornetki wybrać?

Istnieje wiele marek lornetek, lunet i celowników. Jeśli zdecydowałeś się na zakup jednego z tych instrumentów optycznych, czeka Cię szeroki wybór produktów. Nawiązując do marek, są takie, które wyróżniają się z tłumu. Tak jest w przypadku prototypowej lornetki od Nikona. Ten pionier w dziedzinie fotografii oferuje również wysokiej klasy lornetki do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jakość zdjęć jest nienaganna, a obsługa odpowiednia zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących.

Lornetka Olympus również wyróżnia się z tłumu. Ten fotograficzny gigant ma w swojej ofercie lornetki z najwyższej półki, które zadowolą najbardziej dociekliwych. Najbardziej preferowanym przez ekspertów modelem jest Olympus 10X42 Pro EXWP. To są cechy definiujące:

  • Moc powiększenia 10x i średnica 42mm. Kamera oferuje niesamowitą jakość optyczną: wyraźne widzenie, precyzyjne szczegóły obrazu;
  • Jakość ostrości i regulacja w odległości 1,5 m daje możliwość dostosowania pola widzenia;
  • Ta lornetka Olympus jest bardzo wytrzymała i wodoodporna. Etui posiada nawet powłokę olejoodporną, która zapobiega wnikaniu brudu, wody i oleju. Możesz zatem używać go w trudnych warunkach;
  • Sprzęt optyczny jest dostępny na Amazonie w cenie 499 euro. W tej cenie dostajemy nawet torbę, w której można go przechowywać, pasek na ramię z osłoną obiektywu, ale przede wszystkim instrukcję obsługi.

Te cechy określają wydajność i wszechstronność instrumentu optycznego do obserwacji krajobrazów, zwierząt, łodzi i wielu innych. Możesz wykorzystać te informacje, aby znaleźć najlepsze tanie lornetki na rynku. Bo cena nie tylko określa wartość przedmiotu. To właśnie te cechy pomagają ocenić, czy cena danego sprzętu jest rzeczywiście przystępna. Jeśli lornetka jest uniwersalna, solidna i doskonałej jakości, to jest warta swoich pieniędzy. Jeśli chcesz dostać prostą lornetkę bez większych osiągów, na rynku jest ich wiele.

Lornetki standardowe są więc najbardziej przystępne cenowo. Podczas gdy te ze specjalnymi funkcjami, takimi jak widzenie w podczerwieni czy precyzyjna optyka, są droższe. Dodatkowo urządzenie musi być wodoodporne, ale jednocześnie wygodne, aby nie wpływały na nie warunki atmosferyczne. Jeśli jednak nie potrzebujesz, aby Twój sprzęt optyczny był odporny na wstrząsy i zachlapania, bez problemu znajdziesz na rynku model dyskontowy.